StoryEditor

Ceny skupu bydła: wyższa podaż krów, niższa byków. Jak stawki?

Stawki za bydło w skupach lokalnie skaczą. Zakłady narzekają na nadpodaż krów słabej jakości i niższą podaż byków. Rolnicy czekają na wyższe ceny. Sprawdź, ile w tym tygodniu ubojnie płacą za bydło!
04.10.2023., 11:10h

Rynek wołowiny w UE i na świecie

Z najnowszej analizy Meat Market Observatory prowadzonej przez Komisję Europejską wynika, że w 37. tygodniu średnia cena w UE byków (wbc) wyniosła 4,83 euro/kg, co stanowi 217,6% wartości referencyjnej ceny wołowiny. Średnia cena krów w UE (wbc) wyniosła 4,11 euro/kg.

Ceny w wadze poubojowej są stabilne, a ceny żywca utrzymują się powyżej prognoz długoterminowych, ze względu na mniejszą dostępność bydła. Od stycznia do czerwca br. produkcja w całej UE wyraźnie spadła, aż o 4,5%. Spadek jest szczególnie widoczny we Włoszech i Hiszpanii.

KE spodziewa się, że w drugiej połowie roku nastąpi ożywienie na rynku bydła mięsnego, ze względu na niższe ceny pasz, ponadto może wzrosnąć również średnia masa tuszy. W Niemczech z notowań giełdy VEZG wynika, że ceny są stabilne.

Eksport spada, import z Brazylii i Argentyny rośnie

W UE w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. eksport wołowiny spadł o 1,8% w w odniesieniu do tego samego okresu w 2022 r. Pierwszym kierunkiem eksportowym była Wielka Brytania (prawie 40% całkowitego eksportu), na drugim miejscu znajduje się Turcja, która powraca jako główny cel podróży ż...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 07:41