StoryEditor

Ceny skupu bydła: prognozy na koniec roku. Ile w tym tygodniu płacą ubojnie?

Na rynku unijnym ceny bydła są w miarę stabilne, podobnie sytuacja wygląda w Polsce. Stawki ruszyły się jedynie w niektórych ubojniach, bydła nadal brakuje. Zakłady chcą obniżać stawki, ale podaż jest zbyt niska. Zobacz, ile w tym tygodniu płacą za bydło polskie zakłady!
19.09.2023., 10:09h

Z danych statystycznych krótkoterminowych Komisji Europejskiej wynika, że w 2023 r. import wołowiny spoza UE wzrósł o 5%, a eksport spadł o 5%, dodatkowo od 2018 r. systematycznie maleje spożycie wołowiny (o 0,7 kg) na mieszkańca UE i obecnie wynosi około 10 kg rocznie. Według raportu FranceAgriMer, krajowe spożycie wołowiny we Francji w pierwszej połowie 2023 r. spadło o 2,5% rok do roku, przy średnim wzroście cen o 9,1%. Analitycy AMI podają, że zakupy wołowiny w Niemczech do użytku krajowego były o 6,2% niższe w porównaniu rok do roku od stycznia do lipca (włącznie), przy wzroście średniej ceny o 6,9%. Konsumpcja mięsa w Niemczech spada od pewnego czasu, ale obecnie znaczne wzrosty cen prawdopodobnie pogłębią tę tendencję. Włosi również kupują mniej wołowiny, w pierwszej połowie 2023 r. spadek sięgnął 4% rok do roku. MAPA podaje, że spożycie wołowiny spada również w Hiszpanii.

Można również zauważyć, że o 1,4% spada unijne wykorzystanie własnego surowca. Od marca 2023 r. stawki systematycznie spadały, ale z historycznie wysokiego poziomu, kiedy za bydło wszystkich kategorii w kl. R płacono 5,11 euro/kg (obecnie 4,84 e...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 19:33