StoryEditor

Ceny bydła: w skupach więcej krów, są korekty

Zapasy pasz objętościowych prawie podsumowane, a w związku z tym rośnie liczba krów rzeźnych w skupach. Pasz w wielu regionach Polski może zabraknąć, a jej ceny są horrendalnie wysokie. Ile płacą ubojnie tym tygodniu?
26.09.2023., 09:09h

Światowy rynek wołowiny

Duży wpływ na polski i europejski rynek mogą mieć notowania cen na świecie i prognozy, bo sporo się ostatnio dzieje. Na rynkach największych graczy wahania są duże, zmieniają się kierunki eksportowe, a inflacja w kieszeni konsumentów nadal powiększa dziurę, co nie stymuluje zwiększenia spożycia tego gatunku mięsa.

Z sytuacji dotyczącej produkcji i eksportu może cieszyć się w zasadzie tylko Australia i Brazylia.

Eksport australijskiej wołowiny do USA wzrósł o 72% w porównaniu z poziomem z 2022 roku, wynika to głównie z dość niskich i konkurencyjnych cen (spadek o 4,9%). Od razu widać to również na półkach sklepowych i we wzroście konsumpcji mięsa zarówno w Stanach i Australii (wzrost o 7%).

Co prawda prognozy USDA produkcji niewiele zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale prognoza dotycząca produkcji wołowiny została obniżona w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Prognozy cen bydła na koniec 2023 r. i 2024 są mieszane. Prognozowane są wzrosty cen bydła dopiero pod koniec roku, podobnie jak w UE. W 2024 r. oczekiwany jest również wzrost importu wołowiny do USA. W 2023 r. import bydła rzeźnego był równi...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:53