StoryEditor

1 mln ton rzepaku zapasów przed żniwami. Jakie ceny skupu zaproponuje rynek?

Rzepak na giełdzie Matif zanotował spadek ceny w porównaniu z początkiem tygodnia tygodnia. Trwa szacowanie zbiorów i prognozowanie cen na nadchodzące żniwa, ale zapasy krajowego rzepaku są jeszcze w magazynach. Dla zbiorów kluczowy będzie przebieg pogody - upalny i burzowy lipiec może sprawiać problemy ze zbiorem, jakością nasion i finalnym plonem. A jakie na dziś są ceny skupu rzepaku?
30.06.2023., 07:06h

Mamy zapasy rzepaku. A co z importem? 


Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w rozmowie z naszą Redakcją podczas V Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej szacował, że w połowie czerwca w krajowych magazynach było jeszcze ok. 1 mln ton rzepaku z ubiegłorocznych zbiorów. Dodał też, że jeżeli nic nie korzystnego w pogodzie się nie wydarzy, to w tym roku również powinniśmy zebrać w kraju ok 3,8 mln ton rzepaku, a więc tyle co w 2022 roku.Jak informuje w najnowszym lipcowym wydaniu top agrar Polska rynkowy ekspert dr Juliusz Urban, na ostatniej giełdzie przetwórcy zwracali uwagę na grożący nam spory import, a już nawet w pierwszych dniach nowego sezonu miały do europejskich portów wpłynąć spóźnione statki z rzepakiem z Australii.

– W tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż mamy obecnie wystarczającą ilość naszego europejskiego rzepaku. Wciąż jeszcze są realizowane zakupy rzepaku australijskiego, które wpływają do zakładów, ale to są stare kontrakty – informowała Anna Bykowska, będąca członkiem Zarządu ADM Direct Polska.

Dowiedzieliśmy się o nieoczekiwanym kierunku...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 18:45