StoryEditor

Rzepak ma szansę na rozwój. Jakie są perspektywy na nadchodzący sezon?

O szansach na rozwój przetwórstwa oraz o perspektywach na nadchodzący sezon rozmawialiśmy w bloku rzepakowym na V Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej. Wzrost zasiewów rzepaku, wykorzystanie na biopaliwa, zapasy i kontraktacja. 
29.06.2023., 11:06h

Ceny rzepaku na giełdach w ostatnim sezonie dramatycznie spadły, dodatkowo pierwszy raz do naszego kraju zawitały tak duże ilości rzepaku z Ukrainy, co w konsekwencji sporej produkcji odprowadziło do bardzo dużych zapasów surowca.

Przerób i zasiewy rzepaku rosną

Głównie dzięki biopaliwom zasiewy rzepaku stale wzrastają. Jeszcze w latach 2020 i 2021 cieszyliśmy się ze zbiorów przekraczających 3 mln t, a w ubiegłym roku szacunki zbiorów wskazują na ponad 3,5 mln t.


Zobacz koniecznie nasz wywiad: Olej z polskiego rzepaku kontra olej z importu. Co mówi wiceprezes Zakładów Tłuszczowych „Bielmar”?


– W roku 2022 rzepakiem obsiano aż 1 mln 55 tys. 739 ha – prezentował Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB.

Wskazał także na istotny układ bieżących notowań rzepaku na Matifie, pokazując, że każdy kolejny termin wyceniany jest drożej. Zawsze warto jest podzielić sprzedaż na kilka partii, do czego jak zwykle zachęcał przedstawiciel zrzeszenia rolników.

Tym bardziej jest to istotne, że produkcja oleju rzepakowego w Polsce z roku na rok rośnie.  – Począwszy od 2016 r. mamy stały wzrost produkcji oleju surowego i oleju rafinowanego. W 2022 r. produk...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 11:45