StoryEditor

Ceny rzepaku: nie pomógł raport, to czas na inne rozgrywki

Notowaniom rzepaku nie pomógł raport, bo zaraz po jego ogłoszeniu rzepak potaniał o 7 euro. Dopiero kolejne dni przyniosły w tym tygodniu odbudowanie kursów.
19.01.2024., 07:41h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie według styczniowego raportu USDA są globalne zbiory soi?
  • Ile mniej soi zbierze Brazylia?
  • Jakie będzie zużycie soi w tym sezonie?
  • A jakie zapasy soi pozostaną na koniec sezonu?
  • Jak będą zbiory słonecznika?
  • Ile rzepaku w tym sezonie zbierze się na świecie?
  • Jak duży jest import olejów roślinnych do UE?
  • Jak dużo UE zaimportowała oleju rzepakowego?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Ile płacą za rzepak krajowi handlowcy, a ile przetwórcy?

Zdecydowany wpływ na wzrost rzepakowych kursów na Matifie miały mrozy i wymiana giełdowych pozycji. Dzięki temu ceny rzepaku płacone przez przetwórców także zaczęły rosnąć.

Kompletnie letni raport USDA

Nowy, styczniowy raport USDA oczekiwania ekspertów od sojowego handlu w szacunkach dotyczących światowych zbiorów soi zaspokaja tylko w połowie. Oczywiście przynosi spora bo nawet czteromilionowa korektę zbiorów w Brazylii, ale za to amerykańscy eksperci wspaniałomyślnie o 2 mln t podnoszą szacunki zbiorów w Argentynie, która wraca do 50 mln t, o 1 mln t w USA, do 113,34 mln t i o 300 tys. t w Paragwaju (10,3 mln t). I takim oto sposobem i wilk syty i owca cała bo szacunki dotyczące globalnych zbiorów soi pozostają na niezmiennym poziomie wynoszącym niemal 399 mln t.

Trudno w związku z tym o jakieś zdecydowane korekty w kolejnych elementach sojowego bilansu. Zużycie soi spada tylko o 0,3 mln t i wynosi 383,7 mln t, Eksport rosnąc o 0,7 mln t wyniesie 170,9 mln t, a zapasy na koniec sezonu wzrastając zaledwie o,04 mln t kształtować się będą na poziomie 114,6 mln t. A wewnątrz światowego rynku, mamy korekty plus minus w eksporcie śruty sojowej. Na plus 1 mln t w Argentynie, a na minus 1,5 mln t w Brazylii. Raport podażowo-popytowy nie przynosi więc giełdom żadnego dodatkowego impulsu.

Niewielkie zmiany mamy także w bilansach pozostałych roślin oleistych. Na największą uwagę zasługuje zmniejszona o 1,3 mln t produkcja nasion słonecznika, która po redukcji wyniesie 55,5 mln t. Natomiast światowa produkcja rzepaku w stosunku do grudniowych prognoz została powiększona o kosmetyczne 120 tys. t i tym samym nieznacznie przekroczy 87 mln t, co będzie wynikiem gorszym od poprzedniego sezonu o 1,8 mln t.

Import oleju do UE

Dużo się mówi o imporcie olejów roślinnych do UE, podkreślając większy eksport z Ukrainy. Trzeba jednak wrócić do liczb i nadać tym rozważaniom właściwe proporcje. Generalnie import olejów do UE w tym sezonie nie jest bardziej dynamiczny niż w poprzednim sezonie, bo wszystkich olejów w sumie UE dotychczas zaimportowała 3,5 mln t, a więc bardzo podobnie jak rok temu o tej samej porze.

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 21:53