StoryEditor

Rynek rzepaku: otulony śnieżną kołderką rzepak zaczyna się rozgrzewać

Rzepak długo z cenami nie mógł się odbić, dopiero przedwczesne nadejście zimy spowodowało, że ceny w giełdowych kontraktach ruszyły. W ślad za drożejącym na Matifie rzepakiem poszły ceny skupu u krajowych przetwórców.
01.12.2023., 08:21h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakich cen na Matifie rzepak długo nie mógł przebić?
  • Ile obecnie kosztuje na Matifie rzepak?
  • Ile podrożał rzepak w ciągu tygodnia?
  • Czy podwyżka cen wzmogła ruch w skupach?
  • Jaki jest szacowany bilans eksportowo-importowy rzepaku?
  • Jakie są ceny skupu rzepaku w skupach?
  • Po ile rzepak kupują przetwórcy?

Rzepak tak długo utrzymywał się z cenami poniżej 440 €/t, że powoli zaczęliśmy tracić nadzieję na odbicie. Na krajowym rynku spadki cen dodatkowo pogłębiała umacniająca się stale od miesiąca krajowa waluta. Dopiero przymrozki i jesienne w końcu jeszcze śniegi spowodowały, że rzepak zaczął drożeć.

Ostatni moment

Tym razem rolnicy, którzy już wcześniej sądzili, że w czekaniem na sprzedaż rzepaku przedobrzyli, ruszyli do skupów. ­– Po zakończeniu kukurydzy, w zbożach dostaw praktycznie nie ma, ruch zrobił się natomiast w rzepaku. Rolnicy dobrze potrafią liczyć i widzą, ze jak sprzedadzą tonę pszenicy, to dostaną ponad dwa razy mniej pieniędzy niż za tonę rzepaku. A przecież po kasę do skupów przyjeżdżają – mówi kierujący skupem na ścianie wschodniej.

– Dobrze, ze przyjeżdżają teraz, bo nie wszyscy dobrze podeszli do przygotowania rzepaku do przechowania. Wczoraj musiałem odesłać transport bo imał 9,2% wilgotności. Wyglądał ten rzepak ładnie ale jak poleży jeszcze dłużej to może być różnie. Może ktoś przyjmie, kto ma czystą suszarnię, ale najpewniej go wymiesza i szybko wywiezie. My kupujemy na dłuższe przechowanie – zara...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 19:36