StoryEditor

Rynek rzepaku: rzepak pokazał potencjał i przygasł

Na odbudowujący się, po październikowych spadkach rzepakowy rynek wpływ wywarły doniesienia o lepszych zbiorach słonecznika i soi, ale rzepak w ostatniej chwili runął staniał wpływem spadków cen ropy naftowej. Europejscy przetwórcy wciąż nie mogą sobie poradzić z konkurencją importowanych olejów odpadowych.
17.11.2023., 08:02h
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Jakie będą tegoroczne zbiory słonecznika w Ukrainie?
 • Od jakiego czasu najwięcej słonecznika zbierze Francja?
 • Ile wyniosą zbiory soi w Brazylii?
 • Ile kosztuje soja na giełdzie w Chicago?
 • Dlaczego soja i rzepak tąpnęły z cenami?
 • Ile kosztuje ropa naftowa?
 • Dlaczego ropa tanieje?
 • O ile będzie mniejsza powierzchnia rzepaku w Niemczech?
 • Ile odpadowych olejów roślinnych trafiło do UE?
 • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
 • Po ile przetwórcy skupują rzepak?

W ostatnich miesiącach roku, jak zwykle najmocniejszy wpływ na giełdy maja informacje dotycząc zbiorów słonecznika i doniesienia płynące od największych producentów soi.

Pół mln ton słonecznika więcej

W listopadowym raporcie eksperci USDA podnieśli prognozę globalnej produkcji słonecznika. Ogółem prognozę światowych zbiorów słonecznika zwiększono o 560 tys. t. Tym samym zbiory nasion słonecznika w sezonie 2023/24 wyniosą 56,98 mln t, co wpłynie na zwiększenie stanu zapasów na koniec sezonu o 290 tys. ton, do 4,1 mln t. Światowy eksport słonecznika ma natomiast wynieść 3,1 mln t.

Na wzrost szacunku globalnych zbiorów wpływ mają zwiększane ilości produkcji słonecznika w Ukrainie. Według najnowszego raportu USDA ukraińskie zbiory słonecznika w sezonie 2023/24 wzrastają o 500 tys. t i wyniosą już 14,5 mln t, co będzie wynikiem aż o 2,3 mln t wyższym od efektów roku 2022.

W konsekwencji poprawiających się perspektyw produkcji amerykańscy analitycy w stosunku do swojego poprzedniego raportu praktycznie podwoili prognozę ukraińskich zapasów słonecznika na koniec bieżącego sezonu podnosząc ją do 595 tys. t, chociaż jest to i tak znacznie poniżej ubiegłorocznego stanu zapasów. Na zakończeniu sezonu 2022/23 ukraińskie zapasy słonecznika wynosiły 815 tys. t.

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:04