StoryEditor

Ceny rzepaku: rzepak znów duszą ropa i soja

Taniejąca ropa naftowa, dusi ceny rzepaku. Rynek oleistych czeka na nowy raport USDA, mając nadzieję, na jakieś bardziej wyraźne cięcia w soi.
08.12.2023., 08:36h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • o ile OPEC+ ustalił cięcie wydobycia ropy naftowej?
  • ile potaniała ropa w ciągu tygodnia?
  • jakie są aktualne notowania ropy naftowej?
  • jak duży jest eksport soi z USA?
  • ile kosztuje i jak mocno staniała soja?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • co się dzieje na krajowym rynku rzepaku?
  • ile za rzepak płaca przetwórcy?

Tak to już chyba w tym sezonie będzie, że gdy ropa naftowa będzie szła do góry to rzepak nie będzie za bardzo reagował, a jak ropa będzie tanieć, to i rzepak poleci do dołu.

Ropa naftowa powinna drożeć, a tanieje

Po sesji OPEC, na której najwięksi producenci ropy naftowej wspólnie z Rosja ustalili kolejne zmniejszenie wydobycia o 900 tys. baryłek dziennie i cięcie dostaw ropy naftowej przez Arabię Saudyjską przedłużone na I kwartał 2024 r. o kolejny 1 mln baryłek wydawało się, że ropa naftowa będzie drożeć.

Tak się jednak nie dzieje i ropa naftowa na światowych giełdach w tym tygodniu potaniała średnio o 5 USD/ baryłkę. Ropa WTI kosztuje obecnie 70,87 USD/baryłkę, a baryłka ropy Brent kosztuje 76,68 USD. Zniżkowego trendu nie zatrzymały nawet niezbyt pomyślne w swym ogólnym wydźwięku informacje o zmniejszających się o 1% w ciągu tygodnia zapasach ropy w USA.

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 20:10