StoryEditor

Ceny rzepaku: rynek rzepaku wciąż potrzebuje i to na już!

Rzepak zachowuje się dość stabilnie, pomimo iż warunki pogodowe poprawiają stan soi. Pomimo lepszych danych dla soi w rzepakowym bilansie jednak nie ma znacznych zmian, co powoduje stabilizację i powrót cen do przedświątecznych poziomów.
05.01.2024., 08:19h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak mocno potaniała soja na Chicago do świąt?
  • Co powoduje obniżki cen soi?
  • Jaki rekord zbiorów oleistych ustanowiła w tym sezonie Rosja?
  • O ile wzrasta przerób różnych oleistych w Rosji?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Ile za rzepak płacą handlowcy?
  • A jakie ceny oferują przetwórcy?
  • Na jaki terminy kupują rzepak zakłady tłuszczowe?

O tym, że unijny i krajowy rynek rzepaku wciąż potrzebuje świadczą oferty przetwórców, którzy coraz częściej rzepak kupują w dostawami na bieżąco. Może właśnie dlatego zarówno notowania na Matifie, jak i ceny krajowe zaczynają przekraczać te z przedświątecznych ofert rodzimych zakładów.

Opady deszczu w Argentynie i Brazylii zwiększą presję na ceny soi

Prognozy intensywnych opadów deszczu w Argentynie i środkowej Brazylii powodują, że soja na giełdzie w Chicago od świąt potaniała z 484 do 468 USD/t. Od tego weekendu w środkowej Brazylii wystąpią obfite opady deszczu, które poprawią warunki do wiązania strąków soi. Za tydzień ilość opadów na południu kraju zmniejszy się, a fronty deszczowe przesuną się na północ i środek Brazylii, gdzie rozpoczęły się już zbiory soi. Co może utrudniac i opóźniać zbiory, co zdaniem analityków daje szansę soi amerykańskiej w terminowej rywalizacji o rynek chiński.

Także w Argentynie opady deszczu mają poprawić stan upraw soi. Na północy i zachodzie kraju wystąpią intensywne deszcze, a temperatury utrzymają się poniżej normy przez cały tydzień, co zmniejszy stres w roślinach.

Rosyjski rekord w oleistych

Według analityków IKAR, rosyjskie zbiory oleistych w sezonie 23/24 wyniosą 29,8–31 mln ton, co w obu przypadkach będzie nowym rekordem, a ubiegłoroczne zbiory zostaną poprawione o 0,7–1 mln ton.

Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 01:24