StoryEditor

Rynek rzepaku: rzepak droższy, a do celu wciąż daleko

Rzepak w kontraktach giełdowych wciąż odbija się jak od niewidzialnej bandy 440 € i wspólnie z mocną złotówką nie dopuszcza do pokonania barier, które sprzedającym umożliwiłyby ruszenie do sprzedaży większych wolumenów.
24.11.2023., 08:08h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile Polskie porty załadowały rzepaku w tym sezonie?
  • Ile kosztuje soja na Chicago?
  • Jak bardzo są opóźnione siewy soi w Brazylii?
  • Ile wynosi amerykański eksport soi?
  • A ile soi Chiny importują z Brazylii i USA?
  • Jak na to wszystko reaguje Matif?
  • Jakie są ceny skupu rzepaku w firmach handlowych?
  • Jakich cen oczekują sprzedający?
  • A ile za rzepak proponują przetwórcy?

Krajowy handel rzepakiem jest spowolniony, natomiast jak podaje Sparks nasze porty od startu sezonu do końca października załadowały 170 tys. ton rzepaku. Przy umocnionym złotym zarówno eksport, jak i handel krajowy przyhamowały.

Soja wciąż utrzymuje wysokie ceny

Od początku listopada soja utrzymuje wysokie kursy. Mamy do czynienia z wahaniami cen, ale soja na Chicago utrzymuje się w okolicach 500 USD/t. Jedną z przyczyn drogiej soi analitycy upatrują w opóźniających się siewach w Brazylii, ale większe wzrosty hamuje mniejszy amerykański eksport.

Według agencji AgRural w Brazylii na dzień 16 listopada 68% planowanych gruntów było obsiane soją (w zeszłym roku 80%), co jest najgorszym wskaźnikiem od sezonu 2019/20. Siew jest opóźniony z powodu nadmiernych opadów na południu i niedoboru wilgoci w regionach północnych i północno-wschodnich.

Większy wzrost styczniowych kontraktów sojowych został jednak ograniczony przez zmniejszenie eksportu soi ze Stanów Zjednoczonych, który w okresie 10–16 listopada spadł o 22,4% w porównaniu z poprzednim tygodniem do najniższego od 1,5 miesiąca poziomu 1,61 mln t. Amerykański eksport soi w całym sezonie osiągn...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 20:33