StoryEditor

Ceny rzepaku: jak soja w grze, to rzepakowe kursy w dół

Unijny rynek zasilany jest mniejszą ilością rzepaku i oleju rzepakowego z Ukrainy, a i tak notowania rzepaku w odpowiedzi na rozpoczynające się żniwa sojowe reagują spadkami.
12.01.2024., 08:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile rzepaku zaimportowała dotychczas UE?
  • A ile zakupiła oleju rzepakowego?
  • Kiedy rozpoczynają się sojowe żniwa w Brazylii?
  • Ile kosztuje soja?
  • Od ilu lat ceny soi są najniższe?
  • Po ile jest ropa naftowa?
  • Ile soi wyeksportuje w styczniu Brazylia?
  • A ile wyniósł brazylijski eksport soi i śruty sojowej w 2023 r.?
  • Po ile jest rzepak na Matifie?
  • Ile płacą za rzepak firmy handlowe, a ile przetwórcy?

Krajowy rynek mocno się zablokował. Jest to efekt spadających kursów, będących odzwierciedleniem tego, co dzieje się na sojowym rynku. Notowania rzepaku zostały zredukowane pomimo, że wyniki importowe nie są korzystne dla europejskiego bilansu rzepaku.

Import unijny o ponad milion mniejszy

Unia Europejska w pierwszej połowie tego sezonu zaimportowała 2,84 mln t rzepaku, podczas, gdy przed rokiem o tej samej porze unijny import wynosił 3,97 mln t. Zaimportowanych ilości surowca UE nie nadgania także olejem rzepakowym którego w tym sezonie zakupiono 236 tys. t, a w poprzednim 267 tys. t.

Ten drugi aspekt jest tym ciekawszy, że Ukraina dotychczas w tym sezonie wyeksportowała 6 razy więcej oleju rzepakowego niż to miało miejsce przed rokiem. Cały ukraiński eksport oleju wyniósł jednak 356 tys. t z czego tylko 54% trafiło do UE a 31% tego wolumenu trafiło na rynek chiński.

Rzepak na rynku nie jest sam

Analizując kursy rzepaku w okresie zimowym należy zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt, a mianowicie na fakt, że styczeń i kwiecień są to miesiące, kiedy to w krajach Ameryki Płd. z których pochodzi ponad połowa światowej produkcji soi odbywają się żniwa. W zasadzie zbiory soi w niektórych rejonach Brazylii się już rozpoczęły, do 10.01.24 r. w rejonie Mato Grosso zebrano już prawie 1% areału.

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 12:32