StoryEditor

Ceny rzepaku: UE produkując mniej nie ma powodów do paniki

Plony rzepaku w tym sezonie są w krajach Unii Europejskiej niższe niż przed rokiem, ale zdaniem przetwórców te ilości zasilone zapasami z zeszłego sezonu wystarczą na pokrycie zapotrzebowania i nie ma powodów do obaw.
24.08.2023., 13:08h

Nawet zdecydowanie mniejszy import i niepewność tego co stanie się z importem z Ukrainy po 15 września nie powoduje jakiś nerwowych ruchów cenowych.

KE prognozuje niższy plon

KE według analiz opublikowanych w Biuletynie Mars swoje prognozy średnich europejskich plonów rzepaku na ten sezon zmieniła tylko nieznacznie z 3,2 t/ha, na 3,19 t/ha. Jednak będzie to średnia sporo niższa od poprzedniego roku, gdy unijne plony wynosiły 3,33 t/ha. Tym samym tegoroczne plony będą o 4% niższe od poprzedniego sezonu, ale o 3% wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat.

Największe spadki plonów notowane są w niewielkiej Estonii i znacznie większej, ale nie słynącej ze szczególnie dużej produkcji rzepaku Hiszpanii. Z potęg produkcyjnych, Niemcy z wynikiem 3,57 t/ha  będą miały polny mniejsze o 10% rok do roku i do średniej wyższe tylko o 3%. Nieco gorzej będzie we  Francji, która zbierając średnio 3,43 t/ha, ma mieć tegoroczny plon mniejszy o 7% od ubiegłorocznego i większy o 6% od średniej pięcioletniej.

Polska ze średnim plonem 3,25 t/ha, gdy przyglądniemy się na relacje do średnich wypada nieco lepiej, bo mamy mieć plon tylko o 4% mniejszy od pop...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 19:31