StoryEditor

Ceny rzepaku rosną jak grzyby po deszczu

Rzepakowe żniwa dopiero w kraju się rozpędzają, a padające deszcze często je przerywają. W tym samym czasie jednak z dnia na dzień, jak grzyby po deszczu rosną ceny rzepaku.
20.07.2023., 16:07h

Ten tydzień dla rzepakowych kursów na Matifie przyniósł wyraźne wsparcie w postaci decyzji Rosji o braku kontynuacji korytarza zbożowego na Morzu Czarnym.

Giełda panicznie do góry

Zbiega się to z rozpoczętymi rzepakowymi żniwami w Ukrainie, która większość swojego rzepaku sprzedawała już po żniwach, a mając zamknięte ścieżki eksportowe przez kraje graniczne Unii Europejskiej nie bardzo ma gdzie z tym swoim rzepakiem uciekać.

Informacje o tegorocznych zbiorach rzepaku w Ukrainie są różne i wahają się pomiędzy 3,3–3,8 mln t. Dla wszystkich uczestników rynku jest jednak jasne, że ponad 3 mln t rzepaku Ukraina musi wywieźć i to w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Brak pierwszych dostaw rzepaku ukraińskiego do unijnych przetwórców i obawy o realizację już zawartych kontraktów muszą na europejskiej giełdzie wywrzeć skutek i tak się dzieje.

Rzepak na Matifie zyskując w panicznej reakcji jednego dnia nawet 26 euro, w tym tygodniu zyskał 40 euro i przeskoczył 500 €/t. W czwartek (20.07.2023 r.) po południu rzepak zaczął jednak tanieć i sierpniowe kontrakty są wyceniane na 497,75 €/t, a listopad jest o 7 euro droższy.

Jaki je...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 01:03