StoryEditor

Ceny rzepaku: żniwa ku końcowi, trzeba planować sprzedaż

Rzepakowe żniwa w Polsce zbliżają się do finału, dotychczas niezbyt często zdarzało się by przetwórcy, którzy przerabiają przecież ostatnio rekordowe ilości byli tak dobrze pokryci.
17.08.2023., 17:08h

Zakupy rzepaku na odległe miesiące utrudniają zaplanowanie dokończenia żniw zbożowych, ale wchodzą również w terminy zbiorów kukurydzy. Dlatego niezmiernie istotne jest by zachowania sprzedażowe dopasować do swoich zbiorów, by samemu nie przygotować sobie presji sprzedażowej, bo ta zawsze odbija się na gorszej cenie uzyskanej za towar.

Nowe prognozy zza Oceanu

USDA w swoim najnowszym raporcie podażowo-popytowym o 2,5 mln t zredukowała prognozę zbiorów soi do 402,8 mln ton

Z pozostałych najważniejszych informacji dotyczących rynku oleistych zwrócić należy uwagę na fakt mniejszego o 0,5 mln t eksportu canoli z Kanady, która pod wpływem gorszych prognoz zbiorów wyeksportuje już nie 8,9 tylko 8,4 mln t.

Mniejsze wolumeny eksportu nasion rzepaku zaliczają także Meksyk, obecnie 1,3 mln t (redukcja 200 tys. t) i Urugwaj 200 tys. t, tu planowany eksport będzie mniejszy o ponad połowę (redukcja 265 tys. t). Sytuację w oleju rzepakowym poratować może Białoruś, której eksport tego produktu wzrośnie o 215 tys. t do 525 tys. t, ale całą tę nadwyżkę są w stanie zagospodarować Chiny z importem zwiększającym się o 200 tys. t i łącznymi zagranicznymi zakupami olej...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 00:55