StoryEditor

Ceny rzepaku: w którą stronę rynek podąża?

Ceny rzepaku się wahają, bo wciąż nie wiadomo w którą stronę w bardziej odległej perspektywie rynek zamierza się skierować. Nie do końca jasna sytuacja ze zbiorami zarówno w UE, jak i w Ukrainie powoduje, że rzepak nadal pozostaje bardzo wrażliwy na każde nawet delikatne przesunięcie nastrojów u przetwórców i handlowców.
10.08.2023., 17:08h

Kolejne notowania niby wskazują kierunek zwrotu kosztów składowania ale to bardzo szybko może się zmienić. Dodatkowo nakłada się niepewność jak będzie wyglądał import ukraińskiego rzepaku, którego dotąd do UE wjechało bardzo niewiele.

Import mizerny

W pierwszych 6 tygodniach poprzedniego sezonu import rzepaku był bardzo mizerny, a wiemy że wówczas skończyło się rekordem. Tym razem jednak obaw jest znacznie więcej, a lęk o zaopatrzenie do końca sezonu powoduje ponaddwukrotnie mniejsza ilość dotychczas zaimportowana.

Do UE spoza granic wspólnoty wjechało w tym sezonie do 6.08.2023 r. niecałe 200 tys. t, podczas, gdy przed rokiem w tym samym czasie było to 582 tys. ton. Na szczęście do Polski rzepak importowany spoza UE jeszcze w tym sezonie się nie zawitał.

I choć wydawać by się mogło, że sytuację w Europie ratuje może ponad 1 mln t soi, to przed rokiem i tych nasionek było niemal o 300 tys. ton więcej zaimportowane. Do nas soja w postaci całych nasion nie wjeżdża za to śruty zaimportowaliśmy już 213 tys. ton.

Matif reaguje nerwowo

Po piątkowym wystrzale cenowym rzepak na Matifie znów od początku tego tygodnia zaczął tracić. Na s...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 10:13