StoryEditor

Rynek rzepaku: na ceny rzepaku wpływa soja i utrudnione zbiory

Dane dotyczące soi i coraz bardziej utrudnione zbiory rzepaku w naszej części Europy, wywierają wpływ na notowania rzepaku na Matifie i ciągną je w dwóch różnych kierunkach.
03.08.2023., 14:08h

W obydwu przypadkach o aktualnych kierunkach podążania bieżących notowań decydują lokalne warunki pogodowe.

Deszcze i spadki upałów w USA

Front, który przyniósł ulewne deszcze w części północno zachodniej, tzw. amerykańskim pasie kukurydzianym w ubiegły weekend, obniżył temperatury z 35°C do 30–31°C przyczynił się do sporego tygodniowego spadku cen soi.  Na równinach południowych i centralnych Stanów Zjednoczonych, w przeciwieństwie do równin północnych, nie było opadów i dopiero pod koniec tego tygodnia pojawią się deszcze, które zmniejszą upały.

Według najnowszego raportu USDA o zaawansowaniu upraw, większość soi rośnie szybciej niż w ubiegłym roku i w stosunku do pięcioletniej średniej. Na koniec lipca 83% upraw było w fazie kwitnienia (w zeszłym roku było to 77% , a średnia wynosiła 78%). Natomiast strąki zaczęły się już tworzyć na 50% upraw (41% w zeszłym roku i 47% średnio w ciągu 5 lat).

Prognozy dotyczące rekordowych zbiorów w Brazylii

 Ponadto presję na ceny wywiera prognoza rekordowych zbiorów soi w Brazylii w 2024 r. Safras & Mercado prognozuje, że w sezonie 2023/2024 r. dzięki zwiększeniu powierzchni ...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 16:32