StoryEditor

Nam susza nie straszna i zbiory dołują ceny rzepaku

Krajowe zbiory dopiero nabierają tempa, ale wygląda na to, że z rzepakiem nie jest źle. Tylko te ceny, po wcześniejszych wzrostach znów spadają. Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia mają mieszkańcy Europy Południowej.
27.07.2023., 14:07h

Susza na rzepak dużego wpływu nie miała, ale za to sporo namieszała w oliwie, która jest standardowym olejem spożywczym stosowanym na południu Europy. Mieszkańcy gorącego południa w tym sezonie będą musieli zmienić swoje nawyki żywieniowe i zwrócić się w kierunku oleju słonecznikowego oraz rzepakowego, co w tym sezonie może jeszcze nieco na rynku namieszać.

Długotrwała susza podnosi ceny oliwy

Najpierw przedłużająca się susza na południu Europy, a potem pojawiające się coraz częściej pożary zaczynają wpływać na ceny oleistych. Światowe ceny oliwy z oliwek są na historycznie wysokim poziomie. W połowie lipca światowe ceny oliwy z oliwek osiągnęły kolejny historyczny rekord 7 tys. USD/t. 

Taka erupcja cen wynika z gwałtownego wzrostu temperatur i braku opadów w Hiszpanii, u największego światowego producenta, a także  w Portugalii. Na te i tak trudne warunki do uprawy oliwek nałożyły się trawiące wielkie połacie wieloletnich oliwkowych sadów w Grecji i we Włoszech.

Hiszpania dostarcza około 40% światowej produkcji oliwy z oliwek, a w tym sezonie kraj ten zmniejszy zbiory oliwek o ponad połowę. Z tradycyjnie wynoszących 1,...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 19:58