StoryEditor

Rynek rzepaku: rzepak znów chodzi za soją

W październiku kontrakty rzepakowe były pod silnym wpływem wygaszanych notowań listopadowych, które tak mocno zdusiły kursy rzepaku, że pospadały on nawet poniżej 400 €/t. Jednak silny popyt importowy na rynku soi spowodował odbudowanie cen rzepaku, które niestety wraz z soją w czwartek spadły
10.11.2023., 08:10h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile kosztuje soja na Chicago?
  • Od ilu miesięcy soja jest najdroższa?
  • Co wpływa na aktualne ceny soi?
  • Jak duży był chiński import soi w październiku?
  • Ile soi zaimportują Chiny w tym roku?
  • Jak kształtują się kursy rzepaku na Matifie?
  • Ile podrożał rzepak w krajowych skupach?
  • Ile za rzepak proponują firmy przetwórcze?

W środę (8.11.2023 r.) kontrakty terminowe na soję w Chicago były wyceniane na 502,20 USD/t, osiągnęły więc najwyższy poziom od około ośmiu tygodni bo ostatnio tak droga na giełdzie CBOT soja była 11. września br. Niestety kolejnego dnia ceny soi spadły do 493 USD/t. Na aktualne wyceny wpływają obawy związane z pogodą w Brazylii, będącej największym eksporterem oraz suchymi warunkami w Argentynie. 

W październiku chiński import soi wzrósł w skali rocznej o 25%

Dane z międzynarodowego handlu soją wykazały, że w październiku Chiny zaimportowały 5,16 mln t soi, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 17:45