StoryEditor

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.
02.11.2023., 14:11h

Rzepaku mniej importujemy, ale unijne zbiory, pomimo kolejnych wzrostów szacunków są i tak zbyt małe, żeby europejscy przetwórcy mogli liczyć na surowcową samowystarczalność Unii.

SG znów podnosi szacunki

Analitycy Strategie Grains znów podwyższyli prognozę produkcji rzepaku w UE w sezonie 2023/24, tym razem już tylko o 0,2 mln t w porównaniu do swoich wcześniejszych danych.

Tym razem zdaniem tych ekspertów tegoroczne zbiory wyniosły 19,7 mln ton, co również oznacza podobny wzrost w stosunku do efektów poprzedniego sezonu (19,5 mln t). Eksperci podkreślili, że obecnej korekty w górę dokonują w oparciu o wyższe niż wcześniej oczekiwano plony rzepaku we Francji, Rumunii i Niemczech. 

Tort inaczej podzielony

W ciągu czterech pierwszych miesięcy sezonu UE zaimportowała prawie 1,5 mln t rzepaku, podczas, gdy przed rokiem było to 2,4 mln t a przed dwoma laty import wynosił 1,7 mln t. Ten sezon pokazuje, że wraz ze zmniejszającymi się ilościami zmienia się także geografia sprowadzanego do UE rzepaku.

Przed rokiem zjednoczona Europa bazowała na rzepaku z Ukrainy, który stanowił prawie 64% całości dostaw, a drugim dużym dostawcą była Australia (...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 19:32