StoryEditor

Lekki powiew optymizmu w cenach zbóż

Ostatnie dni tchnęły w rynek zbóż nieco optymizmu. Przyczyniły się do tego rosnące notowania pszenicy na Matifie, które choć potem zaczęły się korygować, to i tak w niektórych skupach pozostawiły efekt wzrostu cen skupu.
28.03.2024., 09:13h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są wyniki egipskiego przetargu na zakup pszenicy?
  • Jakie ceny zaoferowanej pszenicy zwyciężyły?
  • Z których krajów jest ta pszenica?
  • Jakie są nastroje wśród amerykańskich ekspertów i farmerów?
  • Jakie szacunki zbóż, w tym pszenicy i jęczmienia dla UE pokazał Coceral?
  • Jak na to zareagował notowaniami pszenicy Matif?
  • Jakie są ceny skupu zbóż w kraju?
  • Które zboża podrożały i o ile?

W międzynarodowym handlu tego optymizmu możemy dopatrywać się w tym, że unijna pszenica wreszcie zaczyna wygrywać eksportowe przetargi. Jednak za Oceanem optymizmu w oczach amerykańskich farmerów jak na lekarstwo.

Słodko gorzki smak wygranej

Dochodzą do nas informacje o zakończonym parę dni temu egipskiego przetargu na zakup pszenicy. Okazuje się, że 20 marca Egipt ogłosił przetarg na zakup pszenicy z realizacja na 5–15 maja br. W zasadach przetargu pojawiło się ważne zastrzeżenie, dotyczące terminu płatności, kupujący zażyczył sobie terminów zapłaty 180 i 270 dni. Warunki trudne, a i tak złożono aż 34 oferty, w tym 22 z Rosji, po 5 z Francji i Rumunii oraz 2 z Bułgarii. Wszystkie oferty zawierały alternatywne terminy płatności 180 i 270 dni, a różnica cen pomiędzy tymi terminami wynosiła najczęściej 5 USD/t. Daje nam to możliwość podliczenia, że miesiąc płatności przez posiadających wystarczające zasoby finansowe eksporterów jest wyceniany na ok. 1,67 USD/t.

Jednak z całej zaoferowanej wynikającej z ofert ilości pszenicy, wynoszącej prawie 2 mln t, Egipt zdecydował się na wybór zaledwie dwóch najtańszych ofert na łączną ilość 110 tys. t. Okazuje się, że wreszcie swoje pięć minut miała pszenica pochodząca z UE.

Wygrały oferty na 50 tys. t pszenicy z Bułgarii i 60 tys. t z Rumunii. Oferowane ceny wyniosły 251,25 i 255,28 USD/t z dostawą do egipskich portów. Smak tego zwycięstwa jest słodko gorzki, bo to daje odpowiednio 999–1013 zł/t pszenicy po uwzględnieniu wszystkich kosztów, tez finansowania przez 270 dni.

Rynek zbóż pod presją oszczędzania

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 05:38