StoryEditor

Rynek zbóż: spory eksport i ograniczona podaż

W pierwszym miesiącu nowego sezonu Polska od razu stała się jednym z czołowych europejskich eksporterów pszenicy. Niestety ograniczona podaż może powodować, że rozpędzona machina eksportowa może zacząć zwalniać.
04.08.2022., 14:08h

Eksport już nie tak duży

W pierwszym miesiącu sezonu 2022/23 UE wyeksportowała do krajów trzecich 1,77 mln t pszenicy miękkiej. Ostatni tydzień lipca przyniósł tu pewne zahamowanie i aktualny eksport już tylko o 200 tys. t przewyższa ilości z poprzedniego roku. Liderem unijnego eksportu jest Rumunia, a drugie miejsce zajmuje Francja. Polska z 354 tys. t jest trzecia w pobitym polu zostawiając ponad pięciokrotnie mniej eksportujące Niemcy, Łotwę  i Litwę. W ostatnim tygodniu lipca wywieźliśmy tylko 25 tys. t co może być związane z ograniczoną podażą pszenicy z nowych zbiorów. Ale eksport hamuje nie tylko u nas cała UE przyhamowała, bo nadwyżka w stosunku do ubiegłego roku jeszcze tydzień temu wynosiła 400 tys. t, a teraz jest to o połowę mniej.

Przyglądając się jednak bilansowi import/eksport możemy zauważyć, że także przychody pszenicy do krajów Unii spadły o 200 tys. t (do 229 tys. t) i to w zasadzie wszystko w segmencie pszenicy durum. W ubiegłym sezonie w lipcu UE zaimportowała 231 tys. t pszenicy twardej( głownie z Kanady), a obecnie jedynie niecałe 3 tys. ton. Aktualnie Unijna pszenica trafia głównie do Maroko, Algierii, Pakist...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 05:42