StoryEditor

Rynek zbóż: po podwyżkach w skupach trochę się ruszyło

Dzięki akcji powstrzymywania sprzedaży, w ostatnich tygodniach pomimo niezłych zbiorów ceny wzrosły. W efekcie czego w skupach, które ceny podniosły zaczęła się uruchamiać podaż. 
11.08.2022., 13:08h

W tym sezonie w żniwa wreszcie w najczystszej formie zadziałało prawo popytu i podaży. Pierwsze proponowane ceny nie zalazły zupełnie uznania rolników, więc zboże zatrzymali. Widząc to niektórzy handlowcy i przetwórcy, pomimo braków pozytywnych bodźców płynących z giełd światowych, swoje ceny podnieśli. Ci którzy zdecydowali się na ruch cenowy z pszenica konsumpcyjna powyżej 1550 zł/t mogą się cieszyć z silniejszej obecnie podaży. – Jak podnieśliśmy cenę to zaczęli się zjeżdżać rolnicy. Sprzedają co prawda głównie dwuzawodowcy i pojawiają się nadwyżki z magazynów, ale już przynajmniej jest co robić – informuje przedstawiciel firmy skupowej z Polski wschodniej.

Podmioty skupowe, które od razu nastawiły się na ceny wyższe są jeszcze bardziej zadowolone. – Początkowo zanosiło się na kompletną klapę, a jednak mocno się ruszyło. Okoliczni rolnicy zaczęli zwozić zboże i można nawet powiedzieć, że jesteśmy zasypani – informuje skupujący z północnego-zachodu Polski.

Nie wszyscy skupujący są jednak w dobrych nastrojach, bo tam, gdzie żniwa już są na ukończeniu przez dłuższą chwilę trudno raczej będzie liczyć na za...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 22:00