StoryEditor

Rynek zbóż czeka na nowe zbiory. Ile kosztuje pszenica, jęczmień i żyto?

Kończącym się 30 czerwca sezonem 2022/2023 zmęczeni są chyba wszyscy: rolnicy, handlowcy, przetwórcy a nawet chyba politycy, którzy obiecują rolnikom rekordowe wsparcie w postaci dopłat do zbóż, budowy silosów czy materiału siewnego. O ile jednak politycy mogą - co często się zdarza - nie potrafić przewidzieć skutków swoich decyzji, o tyle rolnicy, handlowcy i przetwórcy o wadze swoich decyzji zdążyli się już przekonać, i to kilkukrotnie.
29.06.2023., 16:06h

Krajowy rynek zbóż z pewnością jest dziś bardziej spokojny niż miesiąc temu gdy ważyły się decyzje o tym, czy nadal będziemy importować zboże z Ukrainy czy nie i gdy rolnicy tłumnie ruszyli do punktów skupu by sprzedać zboże by załapać się na ogłoszone przez rząd dopłaty. Ile ich jest i co trzeba zrobić by je dostać? O tym piszemy szczegółowo w artykule: Dopłaty do zbóż w pigułce: wnioski, terminy, kwoty, zasady.

Jak przebiega skup zbóż w kraju?

O ile w krajowych punktach skupu jest wyraźnie spokojniej, o tyle w biurach powiatowych ARiMR ruch jest wzmożony. Kto mógł, ten sprzedał zboże i teraz chce złożyć w Agencji wniosek o wparcie. A ta prowadzi obecnie 4 nabory wniosków o dopłaty do zbóż, rzepaku, kukurydzy i gryki oraz jeden nabór wniosków o dopłaty do nawozów i jeden o dopłaty do materiału siewnego. Do 30 czerwca wnioski musza złożyć ci, którzy sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 r. Pozostałe z wymienionych naborów kończą się 14 lub 31 lipca.

Wracając do skupu, w niektórych punktach ruch jest słaby od 2 tygodni. Rolnicy raczej wyprzedają końcówki zapasów, przygotowując ...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:00