StoryEditor

Paszowcom import zbędny? W jakiej sytuacji jest przemysł paszowy?

Czy nadmierne zapasy i spory import powodują komfortową sytuację dla przemysłu paszowego? Na to pytanie starali się na V Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej odpowiedzieć producenci pasz.
03.07.2023., 09:07h

Produkcja pasz na świecie stale rośnie, ale prawie 80% światowej produkcji jest zlokalizowane w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Dopiero na czwartym miejscu jest Ameryka Łacińska. Olbrzymi potencjał drzemiący w Afryce i na Bliskim Wschodzie wciąż jest niewykorzystany.

Polska wciąż w tyle na 7 miejscu w produkcji pasz

Wśród krajów UE w produkcji pasz przemysłowych są niezmiennie dominują trzy kraje. – Niemcy, Hiszpania i Francja – te dwa pierwsze w ostatnich latach zamieniały się miejscami na fotelu lidera unijnej produkcji. W 2021 r. w krajach UE-27 wyprodukowano prawie 150 mln t pasz, co pokazuje, że unijna produkcja pasz przemysłowych stanowi nieco ponad 12% światowej produkcji – dowiadujemy się z prezentacji Moniki Piątkowskiej, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.


Zobacz także: Kto importował ukraińskie zboże? KAS przeszukała ponad 200 firm

Polska z nieznacznie zmieniającym się w ciągu ostatnich pięciu lat wolumenem zajmuje 7. miejsce, a po brexicie, Polska z produkcją 11,4 mln t jest na 6. pozycji w unijnych statystykach produkcji pasz przemysłowych. W unijnym paszowym menu znajdziemy rozkład produkcji odmienny od światowego trendu, pa...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 09:16