StoryEditor

Ceny zbóż: duże wahania cen i parametrów

Nie tylko u nas kombajny ruszyły w pole, więc rynki z jeszcze większą niż dotychczas skrupulatnością analizują bieżące informacje. W kraju żniwa przerywają ostatnio deszcze, a informacje o plonach i jakości pierwszych zbóż pojawiających się na skupach są bardzo ciekawe.
13.07.2023., 15:07h

Nie wszystkie skupy zostały jednak już otwarte i nie wszędzie są na wagach wywieszone ceny. Ci skupujący, którzy cen nie mają uważnie przyglądają się prognozom i przerwę remontową wykorzystują do poustawiania się do rynku na nowo. Ze świata napływają kolejne świeże dane.

W Rosji zebrano już 11 mln t

Według danych Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej do 11 lipca br., skoszono w Rosji już pola o powierzchni prawie 3 mln ha, zebrano 11,1 mln t zbóż i strączkowych.  W tej ilości 6,3 mln t stanowiła pszenica, a 2,6 mln t jęczmień. Jak informuje ministerstwo, uzyskane dotychczas wskaźniki plonów przekraczają ubiegłoroczny wynik.

Pomimo takich optymistycznych informacji pochodzących z rządowych kręgów, analitycy SovEkon obniżyli tegoroczną prognozę produkcji zbóż ogółem o 2,3 mln t, do 134 mln t. Największe korekty dotyczą pszenicy, której szacunki zbiorów eksperci obniżyli z 88 mln t do 86,8 mln t, zbiory jęczmienia skorygowano z 20,8 mln t na 19,9 mln t, a kukurydzy z 14,8 do 14,6 mln t.

Eksperci zauważają, że zapasy wilgoci w glebie szybko się zmniejszają, w wielu przypadkach spadają do najniższego poziomu w ostatnich latach...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:40