StoryEditor

Ceny serwisu maszyn rolniczych: ile kosztują części, ile mechanik?

Ceny części maszyn rolniczych i robocizny poszybowały w górę. Rosnące koszty prowadzenia gospodarstw, w tym utrzymania sprzętu sprawiają, że w serwisie rolnicy sprawdzają każdą wydaną złotówkę.
01.09.2023., 09:09h

Wysokie ceny serwisu i naprawy

O wysokich cenach części zamiennych, środków smarnych czy stawce za roboczogodzinę pracy mechaników, sięgającą rzędu 250 zł netto trudno dyskutować, bo zdrożały surowce, paliwa i koszty utrzymania pracowników. Rolnik jest jak zwykle ostatnim elementem tego łańcucha, który za wszystko płaci. Robocizna stanowi coraz wyższy udział w kwocie do zapłaty za naprawę i to spowodowało, że do redakcji dotarły pytania o sposób jej naliczania.

Wątpliwości rolników budzi wykaz pozycji na fakturze, gdzie koszty pracy są podawane łącznie za całość naprawy. W zależności od trudności naprawy czy serwisu, przychodzi nam zapłacić od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Ile rolnicy płacą za diagnostykę?

Przykład ze Śląskiego, gdzie rolnik zlecił autoryzowanemu serwisowi diagnostykę i naprawę układu hydraulicznego 10-letniego ciągnika o mocy 100 KM, w którym grzał się olej. Szokiem dla rolnika po otrzymaniu rachunku za naprawę była właśnie kwota robocizny do zapłaty, a usterkę spowodował m.in. termostat. Jego zdaniem niewspółmierna do zakresu prac i wartości wymienionych elementów.

– Autoryzowany serwis prze...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 18:03