StoryEditor

Kiszonka z kukurydzy w balotach. Ile kosztuje taka usługa?

Kukurydza lub wysłodki w balotach: co daje taki system zakiszania i kto może to wykonać? Okazuje się, że są specjaliści w tych usługach – choć nie jest to tanie rozwiązanie. Ile kosztuje zakiszanie w balotach i gdzie jest najefektywniej wykorzystywane?
23.09.2022., 14:09h

Kiszonka z kukurydzy w balotach

Kiszonka z kukurydzy w balotach nie należy do standardowego rozwiązania w naszych warunkach. Bezdyskusyjnie tańszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest kiszenie kukurydzy w silosach przejazdowych. Problem w tym, że ani sieczki z kukurydzy, ani kiszonki nie można przewozić na większe odległości, a zabezpieczoną kiszonkę w balotach już tak.

– System zakiszania kukurydzy w balotach wymyślili Austriacy. Robili kiszonkę na nizinach, by potem gotowe porcje kiszonki doskonałej jakości wywozić do gospodarstw mlecznych w Alpach – wyjaśnia Henryk Czaja, rolnik i usługodawca ze wsi Solec na Opolszczyźnie. Kiedy osobiście zobaczył pracującą maszynę stacjonarną przyjmującą do kosza zasypowego sieczkę z kukurydzy i dalej formującą baloty owinięte folią, stwierdził, że to jest doskonały pomysł na biznes w Polsce.

Potrzebny mocny ciągnik

– Pojechaliśmy w grupie kilku osób z Polski na prezentację do producenta w Austrii i tylko my zdecydowaliśmy się na zakup maszyny Goweil LT Master do zakiszania kukurydzy, wysłodków, ziarna kukurydzy, czy CCM – wspomina Czaja. Wydatek 1,2 mln zł jak na tamte czasy to był...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 09:17