StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie: Znamy stawki ekoschematów! Czy tego oczekiwali rolnicy?

Ministerstwo rolnictwa opublikowało wreszcie długo oczekiwany przez rolników projekt rozporządzenia zawierający stawki w ramach ekoschematów za 2023 rok. Niespodzianki są bowiem stawki są bardzo zbliżone do proponowanych i obiecywanych w kampanii informacyjnej przed rozpoczeciem naboru wniosków o przyznanie dopłat za 2023 rok. Aby rolnicy dostali te pieniądze będą przesunięcia ok. 283 mln zł z ekoschematów dobrostanu zwierząt.
20.02.2024., 21:18h

Przypomnijmy, że zgodnie z unijnymi przepisami jednym z rodzajów płatności bezpośrednich są obowiązkowe do wdrożenia przez państwo członkowskie schematy na rzecz

  • klimatu,
  • środowiska
  • dobrostanu zwierząt,

Na tzw. „ekoschematy” państwa członkowskie są zobowiązane przeznaczyć, co najmniej 25% puli środków płatności bezpośrednich na każdy rok kalendarzowy w okresie 2023–2027.

Jakie są stawki ekoschematów za 2023 rok?

Dzisiaj w projekcie rozporządzenia MRiRW zaproponowało następujące stawki ekoschematów:

  • 1 240,76 zł na hektar obszarów z roślinami miododajnymi,  
  • 103,56 zł za jeden punkt przyznany za realizację danej praktyki służącej zwiększeniu sekwestracji węgla w glebie i poprawie zarządzania składnikami odżywczymi na obszarze zatwierdzonym do płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi,
  • 1 346,40 zł na hektar integrowanej produkcji roślin;
  • 414,29 zł na hektar biologicznej ochrony upraw;
  • 291,05 zł na hektar retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych.

Będą przesunięcia z ekoschematów  w ramach dobrostanu zwierząt!

MRiRW zdecydowało, że na finansowanie powyższych ekoschematów przeznaczy dodatkowe środki z:

  • płatności dla małych gospodarstw (w związku z niższym niż zakładano zainteresowaniem płatnością);
  • pozostałych rodzajów płatności bezpośrednich, po uwzględnieniu stawek określonych w październiku 2023 r. oraz danych ARiMR z dnia 20 lutego 2024 r.

Dodatkowo proponuje się uzupełnienie puli środków ekoschematów obszarowych środkami z ekoschematu „Dobrostan zwierząt”. Z dostępnych danych ARiMR wynika, że potrzeby budżetowe dla ekoschematu „Dobrostan zwierząt” są niższe i istnieje duże ryzyko, że w przypadku niezastosowania redukcji dla tego ekoschematu budżet nie zostałby wykorzystany w 100%.

Oznacza to przeniesienie na ekoschematy obszarowe ok. 61,2 mln euro, czyli 283,6 mln zł ze środków z ekoschematu "Dobrostan zwierząt".

image

"Nie będziemy umierać w ciszy". Protest rolników i myśliwych w Strykowie

Ile pieniędzy trafi do rolników w ramach ekoschematów?

W wyniku zaproponowanych wyżej przesunięć środków budżet na ekoschematy obszarowe, wyniesie 760,2 mln euro, czyli 3,518 mld zł.

Wydatki na poszczególne ekosechmaty będą przedstawiać się następująco:

image
FOTO: MRiRW

Nie będzie zmian w ekoschematach na 2024 rok

Od kilku tygodnie wiemy też, że jeżeli chodzi o ekoschematy za 2024 rok to nie będzie w nich, niestety żadnych zmian.

- Muszę niestety powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie dokonać w ekoschenatach na 2024 rok żadnych zmian. Do nowego naboru wniosków pozostało 6 tygodni i zmienianie czegokolwiek teraz wprowadziło by jeszcze większy bałagan. Dlatego zasady przyznawania ekoschematów pozostaną takie same w tym roku, ale już po żniwach w lipcu i sierpniu, gdy będą zapadały decyzje o zasiewach na kolejny sezon będziemy wspólnie ustalać jakie zmiany trzeba wprowadzić i one wejdą w życie od 2025 roku - tłumaczył 2 tygodnie temu rolnikom w Opolu wiceminister rolnictwa Adam Nowak.

Rolnicy: Ekoschematy to jedno wielkie zło

Słowa ministra skomentował obecny na spotkaniu w Opolu Tomasz Cichoń, przewodniczący regionu kędzierzyńsko - kozielskiego Związku Śląskich Rolników.

- To wszystko i tak jest za późno. Ekoschematy to jedno wielkie zło dla rolników. Wymagają wielu prac biurokratycznych, niepotrzebnego planowania, dodatkowe kłopoty i obostrzenia. To działa na niekorzyść rolników, rolnictwa i przeszkadza w prowadzeniu normalnej produkcji rolniczej - mówi rolnik.

image

ARiMR wypłaca dopłaty bezpośrednie. A co z ekoschematami? Znamy TERMIN!

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. kwiecień 2024 21:19