StoryEditor

ARiMR wypłaca dopłaty bezpośrednie. A co z ekoschematami? Znamy TERMIN!

Trwa akcja wypłacania przez ARiMR rolnikom płatności końcowych w ramach dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Jednak rolników najbardziej interesują ekoschematy, bo to one mają sprawić, że płatności obszarowe nie będą niższe niż w 2022 roku. A tu nadal jest wiele niewiadomych, chociaż niektóre szczegóły już znamy.
17.02.2024., 20:05h

Rolnicy są obecnie w trudnej sytuacji finansowej, dlatego czekają na przelewy z ARiMR z tytułu płatności końcowych i ekoschematów za 2023 rok. Płatności końcowe są wypłacane, a na ekoschematy trzeba jeszcze poczekać. Wiemy już kiedy rolnicy mogą się ich spodziewać.

10,6 mld zł dopłat trafiło do rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że od 1 grudnia 2023 roku do 16 lutego br. przekazała rolnikom blisko 1,4 mld zł w ramach płatności końcowych. Z tej kwoty blisko 822 mln zł to dopłaty bezpośrednie, które trafiły do ponad 624 tys. rolników. Pozostałe wypłaty dotyczą wsparcia obszarowego w ramach PS WPR 2023-2027 i PROW 2014-2020. Łącznie z zaliczkami, które były przekazywane w październiku i listopadzie, do rolników trafiło ok. 10,6 mld zł.

Przypomnijmy, że w 2023 roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1,24 mln rolników, a przeznaczona na nie pula środków to blisko 17 mld zł. A zatem ARiMR ma jeszcze do wypłacenia rolnikom 6,4 mld zł.

Kiedy ruszy wypłata ekoschematów? 

Czas na wydanie decyzji w sprawie przyznania dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. mija 31 maja 2024 r., a realizacja wypłat z tego tytułu powinna się zakończyć do 30 czerwca 2024 r. Ale rolnicy w ramach postulatów protestowych domagają się aby dopłaty bezpośrednie i ekoschematy zostały wypłacone szybciej niż do końca czerwca. Był to jeden z tematów czwartkowego spotkania protestujących rolników z ministrem Czesławem Siekierskim.

Na spotkanie z rolnikami szef MRiRW zaprosił m. in. Leszka Szymańskego, wiceprezesa ARiMR, który wyjaśniał rolnikom aktualną sytuacją w zakresie kontroli, naliczania i wypłacania przez Agencję ekoschematów.

- Chciałbym Was zapewnić, że ARiMR rozumie swoją rolę służebną i to  dla kogo pracuje, więc chciałbym prosić państwa o zrozumienie i zobaczenie, w jakiej sytuacji też są urzędnicy. Wiadomo, że w Agencji jesteśmy od miesiąca z nowym kierownictwem i mieliśmy pewną sytuację zastaną. Ale to nie jest państwa problemem. Problemem Agencji jest organizacja i chciałbym Was zapewnić, że większość płatności, która wiąże się z ekoschematami i płatnościami obszarowymi zostanie wypłacona w miesiącu marcu - zapewniał wiceprezes Szymański.

Jakie będą stawki ekoschematów?

Wiceprezes ARiMR tłumaczył także, dlaczego jeszcze rolnicy nie poznali stawek ekoschematów.

- Jesteśmy teraz w takiej sytuacji, że musimy określić stawki do ekoschematów i dlatego o tym mówię. A dlaczego nie są jeszcze określone te stawki? Chcę też państwu pomóc zrozumieć mechanizm ich naliczania. Otóż na poszczególne mechanizmy jest przeznaczana koperta finansowa i ją dzieli się przez hektary, które się kwalifikują do wsparcia. My musimy zweryfikować wnioski w systemie, określić liczbę hektarów i potem podzielić stawkę przez kopertę finansową. W ostatnim czasie nastąpiła duża duże intensyfikacja pracy w systemie informatycznym ARiMR i weryfikacji państwa wniosków. Ale dopóki zakończymy tej weryfikacji to nie będziemy mogli odpowiedzialnie przekazać informacji panu ministrowi, żeby mógł podjąć decyzję o stawkach w stosownym rozporządzeniu - tłumaczył rolnikom Leszek Szymański.

Podał też konkretną datę, do której rolnicy powinni poznać stawki ekoschematów.

- Sądzę, że do 19 lutego przedstawimy propozycję do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, natomiast do 23 lutego br. one już powinny się ukazać w formie rozporządzenia MRiRW jeśli się uda. Tym samym od 26 lutego będziemy mogli naliczać płatności i realnie wypłacać je w marcu - deklarował wiceprezes ARIMR.

ARiMR apeluje do rolników o dostarczanie oświadczeń

Wiceprezes ARiMR poinformował też, że obecnie Agencja prosi rolników telefonicznie - najprostszą drogą komunikacyjną - o składanie oświadczeń.

- Złóżcie oświadczenie. Odnośnie praktyk, które zostały wykonane w ramach ekoschematów, żebyśmy mogli wydać decyzję i żeby ta decyzja była pozytywna. Po prostu też potrzebujemy reakcji od państwa, żeby te dokumenty uzupełnić i zauważyć, jak wrócicie do siebie do swoich województw, że ta intensyfikacja telefonów będzie duża, bo pracownicy też są zdeterminowani, żeby od marca Państwo te pieniądze wypłacić. Mieliśmy sygnały, że jak ktoś powiedział pracownikom: nie złożę, nie dam, że to jest bez sensu. Ale to nie jest działanie na korzyść ani Państwa, ani Agencji. Agencja chce Państwu te pieniądze jak najszybciej te wypłacić i żebyście mieli je na kontach - zakończył wiceprezes Szymański.

image

Ekoschematy: Kiedy rolnicy poznają stawki i dostaną pieniądze? Na spotkaniu z ministrem padły konkrety

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 08:02