StoryEditor

Pomoc suszowa za 2023 rok dla wszystkich, którzy mieli straty w uprawach? Tak, ale...

Rolnicy nadal czekają na rozporządzenie, które ustali stawki pomocy suszowej na podstawie strat zgłoszonych w aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą". Pomoc dostaną rolnicy, których straty suszowe w uprawach przekroczyły 30 proc. Ale MRiRW chce też uruchomić pomoc także dla tych, którzy mieli straty poniżej 30 proc. Jaka zatem będzie forma i wysokość tej pomocy?
17.02.2024., 16:42h

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia br. rzecznik prasowy ARiMR poinformował nas, że w 2023 r. przez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą” złożono około 290 tys. wniosków o szacowanie suszy, w tym w przypadku ponad 139 tys. wniosków naliczono straty wynoszące powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym.

- Jednocześnie zgodnie z przepisami § 13zzd ust. 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umożliwiono wprowadzenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody - informował rzecznik ARiMR.

Pomoc suszowa 2023: Kto otrzyma pieniądze?

Rolnicy poszkodowani w wyniku suszy w 2023 roku otrzymają pomoc suszową. Nadal jednak czekamy na rozporządzenie i stawki pomocy. Wprawdzie na ten cel w budżecie na 2024 rok jest zaplanowanych 1,497 mld zł i można te kwotę podzielić przez liczbę hektarów zawartych w 139 tys. wniosków. Ale sprawa nie jest taka prosta.

MRiRW chce bowiem uruchomić pomoc suszową także dla tych rolników, którzy mieli w 2023 roku straty w uprawach poniżej 30 proc. Jak udało nam się ustalić, wsparcie miałoby być wypłacone w formie pomocy dla rodzin rolniczych.

Pomoc suszowa dla rodzin poszkodowanych przez suszę

Redakcja portalu tygodnik-rolniczy.pl zapytała ministerstwo rolnictwa, czy rolnicy, którzy mieli w 2023 roku straty w uprawach poniżej 30 proc. dostaną pomoc suszową, tak jak to było w 2021 roku. W odpowiedzi ministerstwo poinformowało naszą redakcję, że pracuje nad uruchomieniem pomocy klęskowej dla rodzin rolniczych.

- Uprzejmie informujemy, że analizowana jest możliwość objęcia pomocą również rodziny rolnicze w gospodarstwach, w których wystąpiły szkody do 30 proc. średniorocznej produkcji roślinnej - wyjaśnił nam resort. 

Ministerstwo zaznaczyło jednocześnie, że przepisy nie zezwalają na ponowne przeliczenie strat suszowych.

- Obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa nie przewidują ponownej weryfikacji zgłaszanych przez producentów rolnych strat w  uprawach rolnych powstałych w wyniku wystąpienia suszy - poinformowaliśmy.

Pomoc klęskowa dla rodzin - rolnicy znają tę formę wsparcia

Przypomnijmy, że pomoc klęskowa była już raz udzielona rodzinom rolniczym w 2022 roku. Rodziny mogły otrzymać 10 000 zł lub 5000 zł w zależności od poziomu szkód. Ponieważ zainteresowanie było duże, został zastosowany współczynnik korygujący i w efekcie rolnicy otrzymali wsparcie w wysokości odpowiednio 5200 zł lub 2600 zł. 

Aplikacja suszowa jest pełna błędów

Czy to usatysfakcjonuje rolników? Ciężko powiedzieć. Bo nie dość, że protokoły i kalkulacje nie odzwierciedlają stanu faktycznego, to jeszcze wiele wyliczeń zawiera błędy.

- Na przykład protokół pokazuje, że w poszczególnych uprawach szkody spowodowane przez suszę wynoszą od 30% do 50%, a średnia wyliczona jest na poziomie 27 proc. Przy czym rolnik nie ma produkcji zwierzęcej. Jasno wynika, że wyliczenia są błędne! Takich rolników jest całkiem sporo - alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

ksz, bcz

Źrodło: tygodnik-rolniczy.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy
Autor Artykułu:Tygodnik Poradnik Rolniczy
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. kwiecień 2024 21:12