StoryEditor

DZISIAJ rusza nabór na wsparcie na ochronę wód przed azotanami

Od dzisiaj 20 lutego można ubiegać się do dopłaty na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” Kto może ubiegać się o pomoc? Do kiedy trwa nabór?
20.02.2024., 08:00h

Nabór ochrona wód przed azotanami

Od 20 lutego do 20 marca 2024 roku można starać się o dofinansowanie na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

Kto może starać się o pomoc finansową?

O pomoc w naborze może starać się producent rolny, który prowadzi chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich.

Jednak wsparcie nie będzie przysługiwać właścicielom ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz chlewni, w których znajduje się powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze powyżej 30 kg lub więcej niż 750 stanowisk dla macior.

Zobacz także: Pomoc suszowa za 2023 rok dla wszystkich, którzy mieli straty w uprawach? Tak, ale...

Ile wynosi limit pomocy?

Na jednego rolnika i na jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji programu limit pomocy wynosi 150 tys. zł.  Poziom dofinansowania to 50% kosztów kwalifikowanych, w przypadku młodego rolnika – 60%.

Na co można przeznaczyć otrzymane wsparcie finansowe?

Wsparcie finansowe można przeznaczyć na:

  • na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.
  • na zakup nowych maszyn, urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

- Co istotne, podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP zobowiązane są do końca bieżącego roku kalendarzowego dostosować powierzchnię lub pojemność miejsc, w których przechowywane są nawozy naturalne, do wymogów określonych w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” – czytamy na stronie Agencji.

Gdzie można złożyć wniosek?

Dokumenty można składać w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR, osobiście lub przez upoważnioną osobę, lub wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej, a także za pomocą ePUAP.

 

Bernat Patrycja

Źródło: ARiMR

Fot: Canva 

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 08:57