StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2024: Oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych w ekoschematach

W pierwszym roku obowiązywania nowych zasad przyznawania dopłat bezpośrednich i ekoschematów było sporo zamieszania m. in. za sprawą konieczności wykonywania zdjeć geotagowanych na potwierdzenie realizacji praktyk w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Ostatecznie można je było zastąpić oświadczeniami. Resort rolnictwa poinformował, że w 2024 roku będzie to utrzmane.
19.02.2024., 08:39h

Temat pojawił się m. in. podczas czwartkowego spotkania ministra Czesława Siekierskiego z protestującymi rolnikami w MRiRW. Wówczas rolnicy dowiedzieli się od Joanny Czapli, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW o zmianach w zakresie uproszczenia PS WPR na lata 2023 - 2027.

Oświadczenie zamiast zdjęć geotagowanych

Joanna Czapla poinformowała rolników, że będą także zmiany w zakresie dokumentowania praktyk realizowanych w ramach ekoschematów.

- Przedłużamy ważność oświadczeń. Nie będzie  obowiązków wykonywania zdjęć geotagowanych dla potwierdzenia pewnych praktyk w ramach ekoschematów takich jak: wylewanie gnojowicy metodą bezrozbryzggową czy przyoranie obornika w ciągu 12 godzin od jego aplikacji. Tak jak w 2023 roku mogą Państwo złożyć oświadczenia Poza tym ARiMR będzie wzywać każdego rolnika do tego złożenia pewnych oświadczeń, żeby tu wszystkie procedury zostały dopełnione - mówiła dyrektor Czapla.

Których praktyk dotyczy potwierdzenie poprzez oświadczenia?

Jak informuje MRiRW, poprzez oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych rolnicy mogą potwierdzać następujące praktyki w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” w 2024 r.:

  • wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji;
  • stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo.

Rolnicy mogą potwierdzać realizację tych praktyk albo poprzez wykonanie zdjęć geotagowanych, albo poprzez oświadczenie o wykonaniu praktyki złożone do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Kiedy należy składać oświadczenia lub przesyłać zdjęcia geotagowane?

Rolnik, który zrealizował daną praktykę, będzie mógł składać oświadczenia lub przesyłać zdjęcia geotagowane w roku składania wniosku o przyznanie płatności, ale:

  • przed dniem złożenia wniosku lub przed 15 marca – zdjęcie/oświadczenie powinno zostać złożone niezwłocznie, ale nie później niż 14 dni od dnia złożenia tego wniosku;
  • po dniu złożenia wniosku – zdjęcie/oświadczenie powinno zostać złożone w terminie 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, ale nie później niż do 7 listopada tego roku, w którym został złożony wniosek.

Zmiany w dopłatach bezpośrednich na 2024 rok

Joanna Czapla poinformowała także rolników podczas spotkania w MRiRW o zmianach dopłatach bezpośrednich na 2024 rok.

- Zwiększamy stawki ONW górskie. Zmniejszane są wymagane poziomy obsady zwierząt, jeśli chodzi o rolnictwo ekologiczne, są też pewne uproszczenia w programach rolno-środowiskowych. To się dzieje na poziomie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej i pan minister Siekierski właśnie z taką zmianą wystąpił. Zmieniamy również rozporządzenia ministra rolnictwa w tym zakresie - wymieniała Joanna Czapla.

image

Ekoschematy: Kiedy rolnicy poznają stawki i dostaną pieniądze? Na spotkaniu z ministrem padły konkrety

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 06:11