StoryEditor

Dopłaty do kukurydzy: Rolnicy będą mieli mało czasu na złożenie wniosków!

W budżecie na 2024 rok rząd zapewnił kwotę 1 mld zł na dopłaty do kukurydzy. Rolnicy domagają sie jak najszybszej wypłaty tych pieniędzy z uwagi na trudną sytuację finansową na progu startu wiosennych prac polowych. Sprawa została poruszona podczas spotkania ministra Siekierskiego z protestującymi rolnikami w MRiRW. Jakie konkrety padły?
16.02.2024., 20:27h

Przypomnijmy, że pomysł uruchomienia dopłat do kukurydzy pojawił się z uwagi na drastycznie niskie ceny skupu jesienią 2023 roku. Z uwagi na trudne warunki pogodowe cześć plantacji kukurydzy na ziarno nie została zebrana z pól. Dlatego rolnicy domagali się jeszcze od rządu Zjednoczonej Prawicy przyznania tych dopłat. Znalazły się one w projekcie budżetu na 2024 rok, który uchwalił już rząd koalicji KO-TD-Lewica.

Stawki dopłat do kukurydzy za 2023 rok

Proponowane stawki dopłat do kukurydzy są zróżnicowane w zależności od regionu kraju:

1) 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych na obszarze województw lubelskiego i podkarpackiego;

2) 700 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych na obszarze województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;

3) 500 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę, położonych w pozostałych województwach tj. dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Kiedy wypłata dopłat do kukurydzy?

Komisja Europejska 19 stycznia br. wyraziła zgoda na udzielenie tej pomocy finansowej polskim rolnikom, a ARiMR ma czas na wypłatę tej pomocy do 30 czerwca br.

To niewiele czasu, dlatego nabór wniosków powinien się już rozpocząć, aby Agencja zdążyła wszystkie wnioski przyjąć, rozpatrzyć, naliczyć pomoc i ją wypłacić. A pamiętajmy, że już za miesiąc rusza kolejna kampania naboru wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2024 rok, a teraz ARiMR intensyfikuje weryfikacje wniosków za 2023 rok, aby wypłacić jak najszybciej rolnikom płatności końcowe i ekoschematy.

image

Ekoschematy: Kiedy rolnicy poznają stawki i dostaną pieniądze? Na spotkaniu z ministrem padły konkrety

Jaki jest termin złożenia wniosku o dopłaty do kukurydzy?

Podczas spotkania ministra Czesława Siekierskiego z protestującymi rolnikami w MRiRW pojawiła się informacja, że czasu na złożenie wniosków będzie niewiele.Sytuacja jest o tyle dziwna, że znamy datę zakończenia naboru wniosków, ale nie znamy daty jego rozpoczęcia.

O terminie naboru w swoim wystąpieniu do rolników mówiła Agnieszka Kłódkowska-Cieślakiewicz, Dyrektor Departamenut Budżetu w MRiRW.

- Wnioski o dopłaty do kukurydzy musicie Państwo składać do 29 lutego. Będzie szczegółowa informacja na pewno w najbliższym czasie - mówiła dyrektor z resortu rolnictwa.

Zakładając, że większość naborów wniosków w ARiMR trwa 2 tygodnie, to może oznaczać, że informacja o rozpoczęciu naboru pojawi się w poniedziałek 19 lutego. Zobaczymy czy tak się stanie.

Wnioski o dopłaty w formie papierowej

Gdy padły te słowa, to od razu jeden z rolników krótko to skomentował: - Nie mamy czasu na takie czekanie, bo termin jest bardzo krótki. Jak to wszystko się ukaże tylko tydzień wcześniej i będzie nabór internetowy, to serwery pewnie też padną. A jeżeli się okaże, że wnioski osobiście trzeba złożyć w Agencji, to my utkniemy tam w kolejkach - zauważył.

- Wnioski o dopłaty do kukurydzy nie będą maiły formy elektronicznej tylko papierową. Ten termin 29 luty wynika z przepisów prawa. Zdajemy sobie sprawę, że jest to krótki termin, ale jest też deklaracja ze strony prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dyspozycyjności pracowników i będziecie państwo mogli spokojnie złożyć te wnioski, także proszę się o to nie obawiać - przekonywała Agnieszka Kłódkowska-Cieślakiewicz.

Dodała też, że jeżeli chodzi o sprawy związane z dopłatami do kukurydzy to Agencja będzie organizowała pracę w sobotę i będą dedykowane okienka oraz osoby tylko do przyjmowania tych wniosków w formie papierowej.

Faktura sprzedaży kukurydza nie będzie potrzebna do wniosku

Jeden z obecnych na spotkaniu rolników zapytał, czy trzeba będzie do wniosku o dopłaty do kukurydzy dołączyć faktury jej sprzedaży.

- Jeśli chodzi o kukurydzę, nie ma tutaj żadnych faktur. Od razu to chcę zdementować - mówiła Dyrektor Departamentu Budżetu MRiRW.

To oznacza prosty papierowy wniosek i uproszczone procedury jego rozpatrywania. W tym układzie zapewne ARiMR będzie brała liczbę hektarów kukurydzy z wniosku obszarowego za 2023 rok i mnożyła ją razy stawka do 1 ha kukurydzy w danym województwie.

image

Ceny pszenicy magnetycznie przyciąga granica 200 €/t

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 09:40