StoryEditor

Dopłaty do kukurydzy: ostatnia chwila na złożenie wniosku! (Instrukcja i godziny otwarcia ARiMR)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że rolnicy złożyli już ponad 146 tys. wniosków o dopłaty do kukurydzy. Dzisiaj kończy się nabór wniosków, a biura ARiMR będą dzisiaj czynne dłużej. Pospieszcie się! Zainteresowanie naborem jest gigantyczne!
29.02.2024., 11:04h

Biura powiatowe ARiMR czynne dłużej

Agencja poinformowała, że w czwartek 29 lutego 2024 r. biura powiatowe ARiMR będą czynne w godzinach 07:00-22:00 lub do ostatniego interesanta,

Przypomnijmy, że wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, drogą listowną (za pośrednictwem Poczty Polskiej), przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

Kto może otrzymać dopłaty do kukurydzy?

Zgodnie z rozporządzeniem, pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem otrzymania dopłat do kukurydzy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Jakie są stawki dopłat do kukurydzy?

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, budżet programu wynosi 1 mld zł. Wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

  • 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
  • 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
  • 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jak informuje ARiMR, jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. To oznacza dla rolników redukcję podanych wyżej stawek pomocy.

Jak wypełnić wniosek o dopłaty do kukurydzy?

Wniosek o przyznanie dopłat do kukurydzy nie jest skomplikowany, ale aby ułatwić rolnikom jego wypełnienie przygotowaliśmy instrukcję. Wystarczy kliknąć w artykuł poniżej, aby przejść do tej instrukcji i wypełnić wniosek samodzielnie krok po kroku.

image

Dopłaty do kukurydzy: INSTRUKCJA wypełnienia wniosku KROK po KROKU

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 00:17