StoryEditor

Ostatni moment na złożenie wniosku o dopłaty do kukurydzy! Zainteresowanie ogromne, biura ARiMR pracują do ostatniego interesanta

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa każdego dnia jest zasypywana wnioskami od rolników o przyznanie dopłat do kukurydzy. Do dzisiejszego poranka zarejestrowano ich ponad 123,6 tys. Jeżeli jeszcze ktoś nie złożył dokumentów w ARiMR to ma czas na to tylko do czwartku 29 lutego. Biura powiatowe będą czynne do 22:00 lub do ostatniego interesanta!
28.02.2024., 12:16h

Nabór wniosków ogłoszono tydzień temu i rolnicy mają czas na ich złożenie tylko do końca lutego, czyli do jutra.

Biura powiatowe ARiMR pracują dłużej

Agencja poinformowała, że aby sprawnie przyjąć wszystkie wnioski, godziny pracy biur powiatowych zostały wydłużone. Zostały dwa dni naboru: dziś i jutro. Dlatego też: 

  • w środę 28 lutego 2024 r. biura powiatowe ARiMR będą czynne w godzinach 07:00-18:00;
  • w czwartek 29 lutego 2024 r. biura powiatowe ARiMR będą czynne w godzinach 07:00-22:00 lub do ostatniego interesanta,

Przypomnijmy, że wnioski można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego, drogą listowną (za pośrednictwem Poczty Polskiej), przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

Ile wniosków wpłynęło do ARiMR?

W srodę rano ARiMR poinformowała, że zarejestrowanych zostało ponad 123,6 tys. wniosków o przyznanie dopłat do kukurydzy. Biorąc pod uwagę to, że zostały ostatnie 2 dni naboru, to należy sie spodziewać, że finalna liczba wnioskodawców jeszcze sie zwiększy.

- Wczoraj byłem na proteście w Warszawie. Wróciłem póxno w nocy. Dopiero dziś wybiorę się do Agencji złożyć wniosek o dopłaty do kukurydzy - mówi nam jeden rolników z woj. opolskiego.

Kto może otrzymać dopłaty do kukurydzy?

Zgodnie z rozporządzeniem, pomoc finansowa skierowana jest do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Warunkiem otrzymania dopłat do kukurydzy jest spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Jakie są stawki dopłat do kukurydzy?

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, budżet programu wynosi 1 mld zł. Wysokość pomocy będzie wyliczana jako iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

  • 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
  • 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
  • 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Jak informuje ARiMR, jeżeli wynikająca ze złożonych wniosków kwota pomocy przekroczy przewidzianą na dofinansowanie pulę środków, wówczas do wyliczenia pomocy zostanie zastosowany współczynnik korygujący. To oznacza dla rolników redukcję podanych wyżej stawek pomocy.

Jak wypełnić wniosek o dopłaty do kukurydzy?

Wniosek o przyznanie dopłat do kukurydzy nie jest skomplikowany, ale aby ułatwić rolnikom jego wypełnienie przygotowaliśmy instrukcję. Wystarczy kliknąć w artykuł poniżej, aby przejść do tej instrukcji i wypełnić wniosek samodzielnie krok po kroku.

oprac. bcz na podst. ARiMR

image

Dopłaty do kukurydzy: INSTRUKCJA wypełnienia wniosku KROK po KROKU

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 13:48