StoryEditor

Kto, kiedy i jaką pomoc suszową dostanie za 2023 rok? MRiRW wyjaśnia

Rolnicy czekają na wypłacenie obiecanej przez rząd pomocy suszowej za 2023 rok. W budżecie na 2024 rok są na ten cel zabezpieczone pieniądze, ale kiedy poznamy stawki do 1 ha, termin naboru wniosków i termin wypłaty pomocy suszowej? Resort rolnictwa wyjaśnia.
31.01.2024., 17:39h

W związku z licznymi zapytaniami od rolników postanowiliśmy się zwrócić do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pytaniami o konkrety dotyczące pomocy suszowej dla rolników za 2023 rok. 

Pytania o pomoc suszową

Resort rolnictwa zapytaliśmy o następujące zagadnienia:

  • Ile wniosków o szacowanie strat suszowych zostało zgłoszonych jesienią 2023 roku za pośrednictwem aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą"?
  • Ile wniosków uzyskało oszacowanie strat w gospodarstwie na poziomie powyżej 30% a ile poniżej 30%?
  • Kiedy planowany jest nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej za 2023 rok w ramach środków zabezpieczonych w budżecie na 2024 rok i jakie będą stawki tej pomocy dla wnioskodawców?

MRiRW: 139 tys. gospodarstw ma straty powyżej 30% produkcji

W odpowiedzi na nasze pytania rzecznik prasowy ARiMR poinformował nas, że w 2023 r. przez aplikację „Zgłoś szkodę rolniczą” złożono około 290 tys. wniosków o szacowanie suszy, w tym w przypadku ponad 139 tys. wniosków naliczono straty wynoszące powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym.

- Jednocześnie zgodnie z przepisami § 13zzd ust. 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umożliwiono wprowadzenie pomocy finansowej producentowi rolnemu, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody - czytamy w piśmie od rzecznika ARiMR.

image

Wypłata pomocy suszowej 2023: będą korzystne zmiany dla rolników i hodowców! (TYLKO U NAS)

Kiedy będzie można składać wnioski o pomoc suszową?

Na pytanie o termin składania wniosków oraz wysokość stawki pomocy suszowej za 2023 rok rzecznik informuje, że, minister właściwy do spraw rolnictwa ogłosi to w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, z tym że wysokość tej stawki ogłosi najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Nie znamy zatem na dziś ani terminu składania wniosków, ani stawki pomocy suszowej za 2023 rok do 1 ha.

Co dalej z pomocą dla ofiar suszy rolniczej? 

O kwestie związaną z pomocą suszową zapytaliśmy wczoraj wiceszefa MRiRW Adama Nowaka podczas jego pobytu na Opolszczyźnie. Wiceminister odniósł się do wypłat pieniędzy dla rolników poszkodowanych w 2023 r. przez suszę. Jego zdaniem poprzedni rząd wprowadził w tym zakresie ogromny chaos. Wyliczanie szkód przez aplikację było krzywdzące a liczba gospodarstw, które miały straty poniżej 30% była olbrzymia.

- W najbliższych dniach będziemy podejmować decyzję. Raczej to będzie forma wsparcia do hektara. Te wielkości, które były w aplikacji wskazane były wielkościami maksymalnymi. Teraz naszym celem jest jak najbardziej sprawiedliwe podzielenie środków, którymi dysponujemy, żeby wspomóc rolników – tłumaczył Adam Nowak. 

Poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego zaplanował w budżecie na 2024 rok 1,497 mld zł na wypłaty rolnikom pomocy suszowej. Nowy rząd Donalda Tuska te wydatki podtrzymał i pomoc znalazła się w budżecie na 2024 rok. 

Nowa polityka wodna? 

Podczas spotkania z rolnikami padła także zapowiedź ustabilizowania polityki wodnej w kraju poprzez wykorzystanie na ten cel środków z UE.

- Mówiąc o suszy chciałbym powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Będziemy dynamizowali procesy związane z retencją w ramach Krajowego Planu Odbudowy, które są w gestii MRiRW, żeby ustabilizować politykę wodną w Polsce. Zwiększyć możliwości udrażniania melioracji i różnego rodzaju urządzeń, zastawek, gromadzenia wody przez rolników. Ale do tego potrzebna jest współpraca z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Liczymy także na dobra współprace z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. kwiecień 2024 09:16