StoryEditor

Energia odnawialna na wsi. Jak zwiększyć wydajność OZE w gospodarstwie?

Jeśli rewolucja energetyczna, czyli uniezależnienie od paliw kopalnych ma się powieść, konieczna jest szybka ekspansja energii odnawialnej na terenach wiejskich. Eksperci wskazują, że w poprawie wydajności instalacji OZE kluczową rolę odegrają systemy sztucznej inteligencji.
12.12.2022., 10:12h

Podczas targów EnergyDecentral (15–18 listopada) w Hanowerze firmy zaprezentowały najnowsze koncepcje i rozwiązania, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu coraz większego zapotrzebowania na energię elektryczną, przy ograniczonej dostępności paliw kopalnych.

Wydajność paneli fotowoltaicznych rośnie

Z roku na rok rośnie wydajność modułów fotowoltaicznych, m.in. dzięki zastosowaniu ogniw PERC z pasywacją emitera spodniej części. W porównaniu z wcześniejszymi konstrukcjami, w dolnej warstwie moduł ma dodatkową warstwę działającą jak reflektor. Dzięki temu każdy promień Słońca, który dotrze do dolnej warstwy modułu, odbija się i trafia z powrotem w głąb ogniwa, mając kolejną szansę na wytworzenie energii. Badania pokazały wzrost wydajności takich paneli o 24%. Nowym rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć efektywność fotowoltaiki są też ogniwa tandemowe (krzemowo-perowskitowe).


fotowoltaika panele pionowe

Jednym ze sposobów zwiększenia powierzchni produkcji prądu ze Słońca bez uszczerbku na użytkach rolnych są systemy agrofotowoltaiczne z pionowo zamontowanymi panelami.


Rynek wskazuje, że najwyższą opłacalność zyskujemy, gdy prąd z fotowoltai...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 14:44