Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo>

Kukurydza z Ukrainy, pełna mikotoksyn. Rolnicy przedstawiają badania

Obrazek

Nieprawdą jest, że kukurydza pochodząca z Ukrainy wolna jest od mikotoksyn. Rolnicy posiadają badania, które to potwierdzają, a zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, skierowali w tej sprawie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Patrycja Bernat16 marca 2023, 07:30
Rolnicy są w posiadaniu badań, w których udowodnione są przekroczenia w zawartości mikotoksyn w badanej kukurydzy pochodzącej z Ukrainy, a do tego towarzyszy jej stęchły zapach. Wyniki badań zostały również przekazane w ręce ministra Kowalczyka.
Zobacz także: Ukraina: eksport i niekorzystna pogoda podnoszą ceny kukurydzy

- Wnoszę o ponowne wnikliwe przebadanie kukurydzy pochodzącej z Ukrainy przez certyfikowane laboratoria pod kątem zawartości mikotoksyn, które są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wnosimy również, aby inspekcje kontrolne sprawdziły kukurydzę, która jest już w magazynach – czytamy w oficjalnym piśmie.Niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy spowodował wiele pytań na temat możliwości zahamowania tego eksportu za pomocą ceł, kontyngentów czy kaucji gwarancyjnych. Niestety wydaje się, że możliwości ich wprowadzenia są bardzo ograniczone. Czytaj dalej: Dlaczego nie można zablokować napływu ukraińskiego zboża?


Bernat Patrycja
Źródło: Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego
Fot: envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)