StoryEditor

Wydajne zestawy kosiarek Fendt Slicer 960 i Slicer 1010

Łatwość obsługi i wydajność zbioru to dwa podstawowe punkty, ma które inżynierowie Fendt kładli nacisk podczas modernizacji zestawów kosiarek Slicer 960 i Slicer 1010.
10.07.2024., 13:34h

Maszyny zielonkowe Fendt produkowane są w fabryce w Feucht, gdzie wcześniej powstawały maszyny marki Fella. Od 2018 roku AGCO rozpoczęło modernizację fabryki, na jej rozwój do tej pory koncern przeznaczył ok. 22 mln euro. W fabryce wdrożono system produkcji SAP, którego celem jest zapewnienie wysokiej jakości produkcji. Ale fabryka w Feucht to tak naprawdę tylko montownia. Komponenty do produkcji kosiarek, przetrząsaczy i zgrabiarek dostarczane są z innych położonych w Europie fabryk, należących do koncernu AGCO. Są to głównie fabryki zlokalizowane na terenie Niemiec, ale koła zębate do listew koszących produkowane są np. w fabryce AGCO Power w Finlandii.

Nowy zestaw Slicer 960 KCB

Na czerwcowej prezentacji maszyn zielonkowych Fendt pokazał zmodernizowany zestaw kosiarek Slicer 960 KCB. Podczas modernizacji inżynierowie kładli nacisk przede wszystkim na łatwość obsługi, wydajność zbioru i jakość paszy. Kosiarki wyposażone są w listwy koszące, które opracowywali wspólnie inżynierowie z Europy i USA (fabryka w Hesston). Zmodernizowana kosiarka przystosowana jest do pracy z WOM o prędkości 850 obr./min, co pozwala obniżyć spalanie podczas pracy.

Duże dyski koszące

Listwa jest spawana i wyróżniają ją dyski koszące o dużej średnicy. W jej wnętrzu do przeniesienia napędu zastosowano koła zębate o dużej średnicy. Obracają się one ze znacznie mniejszą prędkością niż koła zębate mniejszej średnicy, co wpływa na ich wolniejsze zużycie. Poza tym duża średnica sprawia, że zazębienie pomiędzy sąsiednimi kołami wynosi zawsze 3,5 zęba.

Do wymiany lub obracania noży wykorzystuje się specjalny uchwyt, dzięki któremu operator po zablokowaniu dysku zawsze ma wolne dwie ręce. Poza tym do kosiarki dołączony jest specjalny, wielozadaniowy klucz, który pozwala na regulację wszystkich elementów kosiarki, np. szerokość odkładania pokosu. W zależności od preferencji rolnika, zestaw kosiarek może być wyposażony w spulchniacz ze sprężystymi palcami (wersja KC) lub w gumowe rolki zgniatające do roślin motylkowych (wersja RC).

Transport zielonki na przenośnikach

Zestaw kosiarek można także wyposażyć w przenośniki transportujące skoszony materiał (litera B w oznaczeniu modelu). Pozwalają one formować wąskie i szerokie pokosy, zależnie od sprzętu, jakim będzie następował zbiór. W zmodernizowanej wersji zestawu kosiarek Fendt Slicer, przenośniki transportujące paszę napędzane są teraz bezpośrednio z hydrauliki ciągnika, a nie z układu zamontowanego na kosiarce. Dzięki temu kosiarki są nieco lżejsze, niż oferowane do tej pory wersje.

Automatyczne odciążanie belki przy dużej prędkości koszenia

Nowy zestaw kosiarek wyposażony jest w układ odciążania belki, który pracuje zależnie od prędkości koszenia. Oznacza to, że po wyregulowaniu ciśnienia w układzie dla zakładanej prędkości wartość ta będzie zmieniać się zależnie od prędkości. Dzięki temu podczas koszenia z większą prędkością listwa kosząca naciska na podłoże z mniejszą siłą, co pozwala zmniejszyć zużycia paliwa. Regulacja intensywności pracy spulchniacza palcowego regulowana jest teraz elektrycznie, a nie mechanicznie jak wcześniej. Dzięki temu w terminalu ISOBUS zależnie od ilości i jakości plonu można zapisać maksymalne i minimalne wychylenia grzebienia, pomiędzy którym pracują palce spulchniacza.

Oszczędności paliwa

Co więcej, zestaw kosiarek Fendt Slicer może współpracować z czujnikiem Isaria, który na bieżąco w czasie pracy ocenia ilość i jakość koszonego plonu i na tej podstawie zmieniane jest położenie grzebienia w spulchniaczu. Zamiast czujnika Isaria można pracować z mapą przygotowaną bezpośrednio przed koszeniem na podstawie zdjęć satelitarnych. Fendt informuje, że dzięki technologii zmiany intensywności pracy spulchniacza można obniżyć spalanie w czasie koszenia nawet od 7%. Nowe rozwiązania trafiły także do największego zestawu kosiarek Slicer 1010.

image
Zmodernizowany zestaw kosiarek Fendt Slicer 960 KCB z funkcjami ISOBUS.
FOTO: Dawid Konieczka
image
W nowych kosiarkach ze spulchniaczem palowym KC wychylenie grzebienia decydującego o intensywności spulchniania odbywa się elektycznie.
FOTO: Dawid Konieczka
image
Silnik elektryczny do bezstopniowej regulacji intensywności pracy spulchniacza pokosu.
FOTO: Dawid Konieczka
image
Na zewnątrz kosiarki widoczny jest wskaźnik intensywności pracy spulchniacza. O położeniu grzebienia traktorzysta informowany jest także na terminalu ISOBUS w kabinie.
FOTO: Dawid Konieczka
image
Duży, samoblokujący uchwyt do demontażu noży sprawia ze na czas wymiany operator zawsze ma wolne dwie ręce.
FOTO: Dawid Konieczka
image
Nowy klucz pozwala dokonać wszystkich regulacji na zestawie kosiarek.
FOTO: Dawid Konieczka
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. lipiec 2024 23:46