StoryEditor

John Deere dogadał się z firmą Elona Muska!

Firma John Deere ogłosiła strategiczne partnerstwo ze SpaceX, by zapewnić rolnikom lepszy dostęp do Internetu za pośrednictwem komunikacji satelitarnej ¬– systemu Starlink. W pierwszej kolejności dotyczyć to będzie pól w USA i Brazylii, gdzie wg raportu The Wall Street Journal odpowiednio 30% i 70% terenów wiejskich nie ma wystarczającej łączności z Internetem, a bez tego nie sposób wprowadzać systemów nowoczesnego rolnictwa.
01.02.2024., 11:34h

Sieć Starlink w technologii rolnictwa precyzyjnego

Wykorzystanie sieci Starlink, zbudowanej przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX, umożliwi rolnikom stojącym przed wyzwaniami związanymi z łącznością na obszarach wiejskich pełne wykorzystanie technologii rolnictwa precyzyjnego. Do tej pory firma ma na orbicie prawie 5300 satelitów, a Musk powiedział, że ostatecznie chce zawiesić nad naszymi głowami aż 42 tysiące sztuk.

Zobacz także: Elektryczne ciągniki pozwolą zaoszczędzić miliard litrów oleju napędowego rocznie

– Wartość łączności z rolnikami jest wyższa niż jakiekolwiek pojedyncze zadanie lub działanie. Łączność przez Internet otwiera ogromne możliwości, które wcześniej były ograniczone lub niedostępne – powiedział Aaron Wetzel, wiceprezes ds. produkcji i systemów produkcji rolnictwa precyzyjnego w firmie John Deere.

image

John Deere współpraca z Elonem Muskiem

FOTO: John Deere

Oferowane przez John Deere i SpaceX rozwiązanie pozwoli przyłączyć do sieci zarówno nowe, jak i starsze maszyny. Aby aktywować to rozwiązanie, dealerzy John Deere zainstalują wzmocniony terminal Starlink na kompatybilnych maszynach wraz z modemem 4G LTE JDLink w celu połączenia maszyny z Centrum Operacyjnym John Deere. Umożliwi to w pełni korzystanie z takich technologii, jak autonomia, zdalne monitorowanie sprzętu, udostępnianie danych w czasie rzeczywistym, zdalna diagnostyka, rozwiązywanie problemów, gromadzenie precyzyjnych danych na temat ich upraw i gleby. Wszystko to pomoże rolnikom wydajniej pracować przy jednoczesnej minimalizacji przestojów.

image
Zdjęcia satelitarne upraw oszczędzą nawóz: aplikacje rolnicze

– John Deere jest liderem branży sprzętu rolniczego od ponad dwudziestu lat dzięki technologii precyzyjnego prowadzenia opartej na satelitach. Teraz udostępniamy w gospodarstwach usługi łączności satelitarnej na dużą skalę, aby rolnicy mający problemy z zasięgiem sieci komórkowej mogli zmaksymalizować wartość łączności w swoich działaniach – powiedział Jahmy Hindman, starszy wiceprezes i dyrektor ds. technologii w firmie John Deere.

Rozwiązanie będzie początkowo dostępne w limitowanej wersji w Stanach Zjednoczonych i Brazylii począwszy od drugiej połowy 2024 r.

Potrzebny terminal Starlink

Rozwiązanie Satcom firmy John Deere będzie wykorzystywać konstelację satelitów Starlink od SpaceX, aby zapewnić dostęp do internetu. Żeby aktywować to rozwiązanie i połączyć maszynę z John Deere Operations Center, dealerzy John Deere zainstalują wzmocniony terminal Starlink w kompatybilnych maszynach wraz z modemem JDLink 4G LTE.

– Dostęp w gospodarstwie do zasięgu GPS i GSM wcale nie jest oczywisty. A przecież to dzięki tym technologiom rolnicy mogą m.in. starannie operować maszynami, żeby maksymalnie ograniczać omijaki i zakładki. Na nowoczesne, wydajne rolnictwo precyzyjne składa się szereg zaawansowanych technologii, które naszym zdaniem powinny być w zasięgu ręki każdego profesjonalisty – zauważa Bartosz Białas z John Deere Polska.

Rozwiązanie Satcom będzie początkowo dostępne w ograniczonym zakresie w Stanach Zjednoczonych i w Brazylii, począwszy od drugiej połowy 2024 roku.

Jan Beba

Fot: JohnDeere/ ElonMusk archiuwm PWr aut. Bret Hartman

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 11:06