StoryEditor

Emerytura rolnicza czy matczyna?

Pytanie: W marcu br. ukończyłam 60 lat. Urodziłam i wychowałam czworo dzieci. Przez 30 lat podlegam wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu rolników. Mąż pobiera z KRUS rentę rolniczą stałą, wypłacaną w pełnej wysokości. Prowadzimy wspólnie 42-hektarowe gospodarstwo. Gdy KRUS przyzna mi emeryturę rolniczą, zawiesi mi część świadczenia. Czy musimy przekazać gospodarstwo rolne? A może miałabym prawo do emerytury matczynej 4+?
05.07.2019., 11:07h
Odpowiedź: W świetle przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2019 r., poz. 299), spełnia pani warunki do przyznania prawa do emerytury rolniczej. Z chwilą jej przyznania, zgodnie z przepisami ww. ustawy, KRUS zawiesi wypłatę części uzupełniającej emerytury rolniczej, do czasu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej (tj. przekazania gospodarstwa rolnego aktem notarialnym lub wydzierżawienie go na zasadach przewidzianych w ustawie).

Ponieważ po przyznaniu emerytury zostanie pani wyłączona z ubezpieczenia społecznego rolników, także małżonkowi KRUS zawiesi wypłatę części uzupełniającej renty, do czasu przekazania gospodarstwa.

Jeśli chodzi o rodzicielskie świadczenie uzupełniające z ustawy z dnia 31 stycznia 2019 r., to prawo do tego świadczenia może być przyznane matce, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci, ukończyła 60 lat i nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Poprzez dochód rozumie się gospodarstwo rolne służące prowadzeniu działalności rolniczej. Pani osiąga dochód z 42-hektarowego gospodarstwa rolnego, który (przyjmując kryterium stosowane dla po...
Pozostało 42% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 07:01