StoryEditor

Składka W KRUS za domownika - kiedy obowiązkowa?

Kiedy składka w KRUS na domownika jest obowiązkowa? Jakie uprawnienia i obowiązki daje ten status? Głównie dotyczy to osób bliskich rolnikowi.
01.07.2019., 11:07h
Podczas mojego majowego dyżuru telefonicznego najczęściej zadawane przez Czytelników dotyczyły ich dorosłych dzieci, a szczególnie zasad podlegania ich ubezpieczeniu w KRUS jako domowników. Czy jeśli się uczą i pomagają w gospodarstwie, muszą one obowiązkowo podlegać ubezpieczeniu, jeżeli gospodarstwo przekracza 1 ha przeliczeniowy? Czy dzieci te mają być ubezpieczone jako domownicy, jeśli swej przyszłości nie wiążą z prowadzeniem gospodarstwa? Czy będąc ubezpieczonymi domownikami w KRUS zostaną z ubezpieczenia wyłączeni, jeżeli podejmą pracę na umowę zlecenie?

Przypadek uczennicy

Z pytaniem o ubezpieczenie jako domownika swej 16-letniej, uczącej się córki zwróciła się Czytelniczka – ubezpieczona rolniczka, prowadząca wraz z mężem gospodarstwo o powierzchni 30 ha przeliczeniowych. Podała, że córka uczy się w liceum, codziennie wraca ze szkoły i stale pomaga w pracy w gospodarstwie rolnym. Chciałaby wiedzieć, co daje i co da w przyszłości córce to ubezpieczenie, jeśli po maturze rozpocznie studia (niezwiązane z rolnictwem) w innej miejscowości (oddalonej o 200 km od miejsca zamieszkania) i swej przyszłości nie wiąże z gospodarstwem. Czy opłacan...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 10:54