StoryEditor

Emerytura "Mama 4 Plus" a pobyt za granicą

Pytanie: W lutym br. ukończyłam 60 lat. Urodziłam i wychowałam pięcioro dzieci. Przed zawarciem związku małżeńskiego w latach 1983–84 byłam ubezpieczona jako domownik w gospodarstwie rolnym rodziców. Nie pracowałam zawodowo, ale w celu zapewnienia rodzinie środków do życia 3 lata byłam za granicą. W tym czasie dziećmi opiekowała się moja mama. Czy jak złożę wniosek o świadczenie "Mama 4 Plus", te 3 lata braku bezpośredniej opieki nad dziećmi będzie rzutować na przyznanie przez KRUS rodzicielskiego świadczenia?
18.03.2019., 15:03h
Odpowiedź: Zgodnie z art. 2 pkt. 9 ustawy z 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (DzU z 2019 r., poz. 303), wychowanie to sprawowanie osobistej opieki nad dziećmi, polegającej na stałym i ciągłym wykonywaniu ogółu obowiązków, spoczywających na rodzicach w ramach praw im przysługujących względem dzieci, w celu należytego sprawowania pieczy nad nimi i ich majątkiem. Wychowanie to także całość różnorodnych form wpływów i oddziaływań kształtujących rozwój dziecka w poszczególnych fazach rozwoju – od urodzenia do pełnoletności. Za długotrwałe zaprzestanie wychowywania dzieci może być uznany, m.in. wyjazd za granicę połączony z brakiem zainteresowania losem dzieci. Natomiast nie powinien być uznany za długotrwałe zaprzestanie wychowywania dzieci wyjazd okresowy w celu zapewnienia im środków utrzymania i korzystanie z pomocy dziadków.

Przy rozpatrywaniu prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie więc istotna długość okresu przebywania za granicą, jak też wiek dzieci w tym okresie, w którym matka osobiście ich nie wychowywała. Tak więc upoważniony przez Prezesa KRUS pracownik jednostki organizacy...
Pozostało 19% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 18:20