StoryEditor

KRUS każe zwrócić jedną wypłatę „13-stki”

Pytanie: Od 1 stycznia br. KRUS przyznała mi prawo do emerytury rolniczej i ją wypłaca. W kwietniu br. złożyłem w ZUS wniosek o emeryturę z tytułu zatrudnienia. Składając wniosek do ZUS o emeryturę zaznaczyłem we wniosku, że mam wypłacaną już od stycznia br. emeryturę rolniczą. ZUS przyznał mi prawo do emerytury od kwietnia br. i wypłacił ją w maju z wyrównaniem od kwietnia br. wraz z jednorazowym świadczeniem pieniężnym. Także KRUS w maju br. wypłacił mi w tym samym terminie płatności emeryturę rolniczą wraz z jednorazowym świadczeniem. Dostałem więc dwie 13-tki. Mam jedną zwrócić? Jeśli tak, to którą?
05.07.2019., 13:07h
Odpowiedź: Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (DzU z 2019 r., poz. 743), w razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, osobie uprawnionej przysługuje jedno jednorazowe świadczenie pieniężne.

W przypadku, kiedy świadczenia są wypłacane przez dwa organy emerytalno-rentowe, decyzję w sprawie jednorazowego świadczenia pieniężnego wydaje i świadczenie to wypłaca ZUS. Pan otrzymał dwa jednorazowe świadczenia wypłacone przez ZUS i KRUS. Wobec powyższego powstała nadpłata jednorazowego świadczenia, którą dochodzić będzie KRUS. Tak więc powinien pan dokonać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia do KRUS.

Ewa Jaworska-Spicak, oprac. A. Sawa
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 06:04