StoryEditor

Z KRUS na etat

Pytanie: Mam 52 lata i jestem ubezpieczona jako rolnik z mocy ustawy w KRUS. Wcześniej przez 6 lat pracowałam w SKR i byłam ubezpieczona w ZUS. Mam już 28 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało mi 8 lat. Chcę podjąć zatrudnienie na etacie i pracować przez te lata. Czy gdy ukończę 60 lat, otrzymam dwie emerytury: z KRUS i ZUS?
30.09.2019., 15:09h
Odpowiedź: Na podstawie przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2019 r., poz. 299 ze zm.), ubezpieczonemu rolnikowi przysługuje emerytura rolnicza, jeśli spełnia łącznie następujące warunki:
  1. osiągnął wiek emerytalny; kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat,
  2. podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat [osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. nie zalicza się okresów podlegania innemu ubezpieczeniu (w ZUS)].

Z chwilą osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego (60 lat) nabędzie pani prawo do emerytury rolniczej, bo ma już teraz wymagany okres podlegania wyłącznie ubezpieczeniu rolniczemu. Natomiast ZUS przyzna pani drugą emeryturę za własne okresy zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. O podjęciu zatrudnienia należy poinformować KRUS w ciągu 14 dni. Wtedy zostanie pani wyłączona z ubezpieczenia społecznego rolników i nie będzie musiała opłacać składek.

Ewa Jaworska-Spicak, ekspert ds. KRUS
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 06:22