StoryEditor

Zasiłek pogrzebowy z ZUS czy KRUS?

Pytanie: Pobieram emeryturę rolniczą z KRUS. W lipcu br. zmarł mój zięć, który pobierał świadczenie rehabilitacyjne z ZUS. Poniosłam koszty pogrzebu, na co mam oryginalne rachunki. Pogrzeb kosztował 3900 zł. W KRUS usłyszałam, że zasiłku pogrzebowego nie otrzymam – mam udać się z tym do ZUS. Czy faktycznie ZUS mi przyzna zasiłek pogrzebowy po zmarłym zięciu i w jakiej kwocie?
30.07.2019., 12:07h
Odpowiedź: Na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu po śmierci: ubezpieczonego, uprawnionego do emerytury rolniczej lub renty rolniczej oraz członka rodziny osoby ubezpieczonej lub uprawnionej do emerytury lub renty z ubezpieczenia. Zięć nie był ubezpieczony w KRUS, nie był uprawniony do renty lub emerytury rolniczej i nie wchodzi w krąg osób, będących członkami rodziny emeryta, o czym stanowi art. 35 ust. 1a ww. ustawy.

Informacja KRUS była zgodna z przepisami. Ponieważ zięć w dacie zgonu pobierał świadczenie rehabilitacyjne, wobec czego zasiłek pogrzebowy przysługuje pani z ZUS. Zgodnie z art. 77 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2018 r., poz. 1270), zasiłek pogrzebowy przysługuje również w razie śmierci ubezpieczonego po ustaniu ubezpieczenia, jeżeli śmierć nastąpiła w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego. W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez inną osobę (niebędącą członkiem rodziny zmarłego), zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych k...
Pozostało 29% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 05:59