StoryEditor

Janusz Wojciechowski: Ukraina wyeksportowała więcej zboża niż przed embargiem

  Sprzeciwiając się przedłużeniu embarga na ukraińskie zboże, Ukraina popełnia duży błąd, tak ocenił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski rozwijający się konflikt w sprawie zakazu na eksport ukraińskich zbóż do Polski na konferencji prasowej w Białymstoku na zakończenie 20. Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. Wojciechowski zaznaczył, że to sprzeciw Ukrainy spowodował, że do przedłużenia embarga nie doszło.
26.09.2023., 15:09h

Embargo zniesione przez KE, ale utrzymane przez Polskę i inne kraje

15 września Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów UE graniczących z Ukrainą – Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Polska, Słowacja i Węgry zdecydowały o utrzymaniu zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy, w związku z czym Ukraina złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). W czwartek agencja Reuters poinformowała o uzgodnieniach ministrów rolnictwa Słowacji i Ukrainy, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga; władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do WTO przeciwko Słowacji.

Wojciechowski: Embargo pomogło zarówno polskim rolnikom, jak i Ukrainie

Wojciechowski pozytywnie ocenił wyniki zakończonego 15 września embarga.

- Nawet sam byłem pozytywnie zaskoczony tymi wynikami. Ukraina w ciągu czterech miesięcy trwania tego zakazu, od maja do końca sierpnia, wyeksportowała 13 mln 600 tys. ton ziarna, z czego rekordowe 4 mln ton tylko w sierpniu – podał Wojciechowski. Dodał, że wiele teraz zależy od refleksji strony ukraińskiej w tej sprawie.

- Myślę, że tutaj bardzo wiele zależy od pozytywnej refleksji naszych partnerów z Ukrainy. To co było wprowadzone 2 maja, pomogło rolnikom w tych pięciu krajach, pomogło bardzo rolnikom w Polsce i pomogło Ukrainie, jeżeli zwiększyło jej zdolności eksportowe i to zwiększyło do takich granic, że właściwie Ukraina może wszystko wyeksportować nawet gdyby Morze Czarne było cały czas zablokowane – powiedział Wojciechowski.

Ukraiński eksport zbóż spadł we wrześniu, a Rosja dalej atakuje porty

Według danych ministerstwa rolnictwa Ukrainy eksport zbóż przez ten kraj w okresie od 1 do 24 września wyniósł 1,57 mln ton, co oznacza spadek o 51% w porównaniu do 3,21 mln ton wyeksportowanych w tym samym okresie ubiegłego roku. Ministerstwo nie podało przyczyny tego spadku. Handlowcy i organizacje rolnicze twierdzą, że ukraiński eksport zbóż ucierpiał na skutek zamknięcia portów nad Morzem Czarnym przez Rosję w ramach działań wojennych w Ukrainie.

Tym czasem Rosja dalej atakuje infrastrukturę portową Odessy. W wyniku nocnego ataku Rosji na Odessę dronami i rakietami uszkodzono portową infrastrukturę, zrujnowano także magazyn jednego z przedsiębiorstw.

- Znaczne uszkodzenia odniósł morski dworzec w Odessie, w budynku przydworcowego hotelu, który już kilka lat nie funkcjonuje, wybuchł pożar – podano w komunikacie. Ponadto stwierdzono zniszczenia w jednym z prywatnych domów Odeskiego rejonu. W wyniku wybuchu ucierpiała kobieta.

Mkh na podst. PAP, Reuters, Odeska ODA/Telegram, Oleksii Honcharenko/Telegram

fot. Envato Elements

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 14:52