StoryEditor

Aplikacja suszowa 2023: termin składania wniosków wydłużony!

  Rolnicy składający wnioski suszowe będą mieli o dwa tygodnie więcej czasu, ale nie tylko oni, bo również komisje szacujące szkody. Do kiedy wnioski suszowe?
06.10.2023., 10:10h

Suszowe 2023 – do kiedy wniosek?

Minister poinformował podczas wczorajszej konferencji prasowej o wydłużeniu terminu składania wniosków przez rolników w aplikacji suszowej, jak również przez komisje szacujące szkody do 30 października 2023 r. Pierwotnie nabór miał się zakończyć 15 października.

– Mamy sygnały od gmin, od wojewodów, że jeszcze nie mają gotowych protokołów, dlatego przesuwamy termin do 30 października. Przesuwamy o 15 dni, żeby dać szansę tym, którzy mają problemy z przygotowaniem protokołów – powiedział minister.

Aplikacja suszowa już działa prawidłowo, ale trzeba pamiętać żeby zaznaczyć i wyodrębnić wszystkie kategorie upraw i działki, nawet te na których nie wystąpiła susza, bo w innym wypadku aplikacja nie pozwoli wysłać wniosku o szacowanie strat.

Termin naboru wniosków dla firm skupujących mokrą kukurydzę (dopłata 200 zł do tony kukurydzy)

Minister dodał, że zaistniała konieczność przesunięcia terminu składania wniosków na pomoc w skupie mokrej kukurydzy. Pierwotnie nabór miał trwać do 6 października, ale KE nadal nie wydała zgody na pomoc.

– Przesuwamy również termin na tzw. mokrą kukurydzę. Nie mamy jeszcze zgody z Komisji Europejskiej, ale wydłużamy termin składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 października 2023 r. – powiedział minister Robert Telus.

Dotychczasowy termin zakładał możliwość złożenia wniosku tylko do 6 października 2023 r. Wsparcie dotyczy firm, które skupowały w ubiegłym roku tzw. mokra kukurydzę. Wsparcie wynosi 200 zł do 1 tony.

Kredyty skupowe 2 proc., maksymalnie 40 mln zł

Termin udzielania kredytów skupowych miał się zakończyć 15 października, resort rolnictwa poinformował o jego wydłużeniu.

– Wydłużamy termin udzielania kredytów skupowych z 15 października do 31 grudnia 2023 r. oraz dajemy możliwość skorzystania z tych kredytów podmiotom skupującym zboża i prowadzącym działalność związaną z destylowaniem, rektyfikowaniem i mieszaniem alkoholi – poinformował minister.

Firmy, które skupowały zboże, zwłaszcza kukurydzę, mogą ubiegać się o 2-procentowe kredyty do 40 mln zł. Chcemy pomóc również tym firmom. Tu jeszcze można sporo środków wykorzystać, te środki mamy. Dodatkowo rozszerzamy tę pomoc o gorzelnie – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Wymiana pokryć dachowych z azbestu – 40 zł/m2

Wczoraj wiceminister Ciecióra poinformował, że poprzedni nabór wniosków na wymianę pokrycia dachowego cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas konferencji Robert Telus zapowiedział grudniowy nabór wniosków na nowe dopłaty do wymiany dachu (mimo, że z poprzedniego naboru pieniądze jeszcze nie dotarły do rolników).

– Uruchamiamy drugi nabór wniosków o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu w gospodarstwach rolnych, w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. To kolejna ważna informacja, na która czekają rolnicy. Wysokość wsparcia wynosi 40 zł/m2 wymienianego pokrycia dachu. Wsparcie skierowane jest do tych rolników, którzy jeszcze nie korzystali z dofinansowania na wymianę dachów – podkreślił minister Telus.

Ogłoszenie o tym naborze pojawi się 6 października br., a nabór potrwa od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r., z wykorzystaniem formularza elektronicznego na Platformie Usług Elektronicznych. Dofinansowanie przysługuje maksymalnie do 500 m2 wymienionego pokrycia dachu.

Oprac. dkol na podst. MRiRW

Fot. archiwum TAP/Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 22:53