StoryEditor

ARiMR dostała 100 mln zł na podwyżki i dodatki, jej pracownicy powtarzają referendum, a rolnicy czekają na wypłaty pieniędzy

Problemy techniczne zmusiły związki zawodowe działające w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do powtórzenia referendum w sprawie przeprowadzenia strajku. Tymczasem Agencja otrzymała 100 mln zł na podwyżki i jednorazowe dodatki. Co na to związkowcy? 
17.08.2023., 13:08h

Komisja Zakładowa „Solidarności” Pracowników ARiMR postanowiła unieważnić głosowanie, wydłużyć termin przeprowadzenia referendum i powtórzyć głosowanie.

- Głosowanie online w referendum miało miejsce po raz pierwszy w Polsce. Nigdy też system na którym przeprowadzaliśmy głosowanie nie obsługiwał tak dużo głosujących. To spowodowało liczne problemy, których nie można było przewidzieć wcześniej. Wystąpiły problemy niezależne od nas i na szczęście nie od naszego systemu głosowań. Największym problem jest blokada antyspamowa przez firmy dostarczające pocztę, z której korzystają nasi pracownicy, np. Interia.pl, gazeta.pl, Onet.pl i inne – czytamy w komunikacie związkowców.

Kłopoty techniczne NSZZ Solidarność ARiMR

Blokady antyspamowe spowodowały, że wielu pracowników nie otrzymało linku do głosowania. Nie wszystkie serwery powiadamiały też system, że mail nie dotarł do adresata. Związkowcy nie mogli więc prawidłowo zweryfikować, kto otrzymał maila a kto nie. A bez tego nie mogli ponownie przesłać maila.

Dlatego związki zawodowe postanowiły przedłużyć termin przeprowadzenia referendum do dnia 25 sierpnia 2023 r. i przeprowadzić ponowne głosowanie. Powtórne głosowanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Dokładny termin rozpoczęcia wysyłania zostanie podany w osobnym komunikacie.

Wypłata dodatków i podwyżki dla pracowników ARiMR

Tymczasem ARiMR w poniedziałek 14 sierpnia 2023 r. wypłaciła pracownikom dodatki specjalne. Został wypłacony ze środków przyznanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kwocie 100 000 mln zł. Na wypłatę jednorazowych dodatków zostało przeznaczone 30 mln zł.

Pozostałe 30 mln zostaje przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń według kryteriów ustalonych z 8 związkami, które nie są w sporze zbiorowym i reprezentują mniej pracowników niż oba związki będące w sporze. 40 mln mają być przeznaczone na dodatki specjalne rozdysponowane indywidualnie przez dyrektorów i kierowników. Wypłata tych środków ma zostać wypłacona we wrześniu.

Kto wywalczył podwyżki w ARiMR?

Związkowcy przypominają także treść pkt 8 porozumienia NSZZ „Solidarność” z Rządem: „Jeszcze w tym roku nastąpi wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Środków na nagrody specjalne w 2023 roku zostaną zwiększone o około 906,25 mln zł. Indywidualnie to uzupełnienie wyniesie około 1125 zł.”

- Jak widać z treści tego porozumienia nie są to środki wywalczone przez Panią Prezes, a przez NSZZ „Solidarność”. Fakt, że akurat Agencja otrzymała ich więcej świadczy ewidentnie o tym, że nasz protest ma sens. Środki, które tak ochoczo dzieli Pani Prezes bez udziału NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR są wywalczone w całości przez Solidarność – piszą związkowcy w oświadczeniu.

Czego oczekują związkowcy?

NSZZ „Solidarność” Pracowników ARiMR postulował, połączenie kwot przeznaczonych na wynagrodzenia (60 mln zł) oraz kwoty przeznaczonej na wypłatę jednorazowego dodatku, który ma zostać wypłacony we wrześniu po to, żeby zwiększyć pulę środków na wzrost wynagrodzeń. Solidarność uważa, że kwota 60 mln zł na podwyżki jest zbyt niska, żeby dzielić ją różnicując wysokość kwot na podwyżki, dlatego należy podwyższyć wynagrodzenia tak, jak poniedziałkowy dodatek po równo. O różnicowaniu można byłoby rozmawiać, gdyby do podziału była cała kwota 100 mln zł.

W związku z tym, że nie podpisaliśmy porozumienia cały czas w sporze jest aktualny postulat 800 zł podwyżki dla każdego pracownika.

- Naszym zdaniem przeznaczenie 40 mln na dodatek specjalny i przekazania go do dyspozycji dyrektorów jest przede wszystkim niezgodne z porozumieniem NSZZ Solidarność z Rządem po drugie to najgorsze z możliwych rozwiązań. Szczególnie w roku wyborczym. Obawiamy się nauczeni doświadczeniem minionych lat, że dodatek nie będzie przyznany za merytoryczne osiągnięcia – czytamy w oświadczeniu Solidarności, która podtrzymała chęć organizacji referendum.

Rolnicy czekają na pieniądze z ARiMR

Niezależnie od sporu pomiędzy kierownictwem Agencji a członkami NSZZ Solidarność ARiMR rolnicy nadal oczekują sprawnej wypłaty wszystkich pieniędzy, o które wnioskowali. Obecnie ARiMR m. in. wypłaca pomoc 69,38 tys. rolników, którzy sprzedali pszenicę kukurydzę i grykę od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. Do 16 sierpnia br. na ich konta bankowe trafiło 706 mln zł. Trwa też przekazywanie środków na konta producentów rolnych, którzy ubiegali się o wsparcie w związku ze sprzedażą między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 r. pszenicy lub gryki. Dotychczas ponad 20 tys. rolników otrzymało niemal 400 mln zł, a o taką pomoc ubiega się ponad 117,5 tys. rolników. 

Na realizację czekają jeszcze wypłaty dopłat do pozostałych zbóż, dopłat do nawozu czy też materiału siewnego. A na horyzoncie coraz bliżej jest jesienna wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Pracownicy ARiMR mają więc pełne ręce roboty.

wk

Fot. Czekała
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 10:54